"Akarja-e, hogy az Európai Unió az Országgyűlés hozzájárulása nélkül is előírhassa nem magyar állampolgárok Magyarországra történő kötelező betelepítését?"
- ismertette a referendum kérdését a kormányfő. Beszámolt arról is, hogy kabinetfőnöke a kérdést már be is nyújtotta hitelesítésre a Nemzeti Választási Bizottsághoz.
Orbán Viktor miniszterelnök azt is kezdeményezi, hogy a Nemzeti Választási Iroda (NVI), illetve a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) elemezze a népszavazások kezdeményezésénél kialakult helyzetet, és tegyen javaslatot a szabályok megváltoztatására. A miniszterelnököt szerdai sajtótájékoztatóján az NVI-nél kedden kialakult helyzetről faggatták újságírók. Válaszában utalt arra, hogy nem először alakult ki a keddihez hasonló "méltatlan helyzet" a választási irodánál népszavazási kérdés kezdeményezésekor.
Mivel nem ez volt az első eset - folytatta -,
"kénytelenek vagyunk azt a következtetést levonni, hogy ilyen helyzetek azért alakulhatnak ki, mert a vonatkozó törvényi előírások nem jók".
A szabályok ma nem biztosítják a méltányos körülményeket azoknak, akik élni akarnak állampolgári jogukkal - mondta Orbán Viktor.
Frissítve (február 25): A Jobbik támogatja a bevándorlási kvótáról szóló népszavazást, érdekelt abban, hogy érvényes és eredményes legyen a referendum és a nem szavazatra buzdítja szimpatizánsait - közölte Vona Gábor pártelnök csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján.
Az ellenzéki politikus jelezte, hogy a pénteki ötpárti egyeztetésen szeretnék tisztázni, hogy a kormány kérdése magában foglalja-e a kvóta valamennyi formáját, így például a relokációt, visszatoloncolást is.
Vona Gábor egyúttal arra kérte a baloldali pártokat, hogy tegyék félre pártpolitikai érdekeiket és a "szánalmas gyermeteg hisztériát" és legyenek képesek "egyszer az életben nemzetben gondolkodni".