Szita Károly igazi rekorder a maga nemében: hat választást nyert meg sorban, így immár 26. éve igazgatja Kaposvár életét. A siker titka szerinte éppen a városhoz való kötődésben rejlik.
Ötéves kora óta él itt – eszébe sem jutott, hogy valaha elhagyja a várost. Azt a várost, ahol Nagy Imre is született, s akinek a személyisége, Szita Károly születésének körülményein túl – forradalmi időkben, 1956. október 27-én – született, nagyban meghatározta, hogy politikai pályára lépett. Egyébiránt közrejátszott a szülői identitás, az ifjúság heve és környezetmérnöki szakvégzettsége is.
A helyi közéletben való szerepvállaláshoz a kezdő lökést végül is az adta meg, amikor a rendszerváltás idején felkérték, hogy írja meg a Fidesz programját. Ez az élmény arra sarkallta, hogy ’90-ben a párt jelöltjeként képviselőként és polgármesterként induljon a helyhatósági választásokon, aminek a végén Kaposvár alpolgármesterének választották meg.
Négy év alatt kemény munkával kitanulta a szakmát: mint mondta, akkoriban ha kellett, kora reggeltől hajnalig üléseztek a képviselőtársakkal, érveltek, vitáztak, abban a szellemiségben, hogy
a demokrácia lényege épp ez – meghallgatni egymás véleményét.
94-ben aztán újra indult a választásokon, s bár a parlamentin akkor kiesett, Kaposváron nagy fölénnyel győzött – nemcsak akkor, hanem minden azt követő polgármester-választáson. Joggal merül fel ezek után a kérdés: mégis mi a titka?
Szita Károly szerint nincs titok. Csupán annyi, hogy
a jó polgármester közösséget kovácsol, és eléri, hogy a városlakók büszkék legyenek otthonukra.
Először ennek a feltételeit kell megteremteni, majd csak ezután jöhetnek a fejlesztések, a városépítés – ebben egyébként hasonlóan gondolkodik Porga Gyula is.
Ettől függetlenül a fejlesztések sem maradtak el Kaposvár életében, amely a '90-es évek óta virágzó várossá fejlődött. Azt mondja, a megkezdett utat kell folytatni a jövőben is, amihez nagy lendületet ad, hogy rendkívül szereti a munkáját. „Szeretek problémákat, feladatokat megoldani a városiakkal. Most épp az a feladatom, hogy munkát biztosítsak azoknak, akiknek igényük van rá, jó lenne emelni a béreket és tovább erősíteni a helyi gazdaságot.”
A kaposvári polgármester egyébként azt vallja, egy-egy fejlesztés érdekében akár a konfliktust is vállalni kell, és nem szabad megriadni a nehézségektől – ezt üzeni a veszprémieknek is.