A fűtési szezon október 15-től április 15-ig tart, a hőmennyiségmérők leolvasása április hónapban megtörténik. Akik késlekednek, szankciókkal nézhetnek szembe. A veszprémi önkormányzati képviselő szerint vannak, akik csak szeptemberben kapják meg a nekik jogosan járó díjvisszatérítést, ők pedig mielőbbi megoldást várnak.
A szolgáltató a számla befizetésére 15 napot ad a fogyasztónak, viszont az elszámolást az elszámolási időszakot követő 60 napon belül kell, hogy elkészítse. Forgóné szerint sokan sérelmezik ezt az aránytalanságot.
„Tisztességgel befizetik a havi számlájukat, eleget tesznek kötelezettségeiknek, akkor miért szúr ki velük a szolgáltató, aki belőlük él?”
A Jobbik képviselője a kérdést feltette a múlt heti közgyűlésen is, ám szerinte a városüzemeltetésért felelős alpolgármester akkori válasza nem elfogadható, hiszen nem a törvényből és az üzletszabályzatból kellett volna idézni, hanem a VKSZ Zrt. és a társasházak képviselőivel, lakásszövetkezetekkel és fogyasztóvédelemmel kellett volna felvennie a kapcsolatot Némedi Lajosnak.
A probléma megoldásának érdekében Forgóné elmondása szerint a Jobbik kezdeményezni fogja a további egyeztetéseket, akár országgyűlési képviselő útján is, hiszen szerintük a rendszer alapjában véve rossz.
*
A sajtótájékoztatót követően a VKSZ Zrt. közleményben reagált:
A 157/2005 (VIII.15.) Korm.rend. melléklet 2.1.7 a fűtési időszakot az év szeptember 15. napja és a következő év május 15. napja között jelöli meg. Fentiekre tekintettel „VKSZ” Zrt. minden év május 31-én lezárja a fűtési célú távhőszolgáltatás éves elszámolás időszakát, majd ezt követően a szolgáltató elvégzi az elszámolásokat, a felhasználói közösség által megkötött közszolgáltatási szerződésben foglaltaknak megfelelően, amely két alapeset szerint történhet:
- Amennyiben a fűtési hődíj elszámolása fűtött légtérfogat alapján történik, azt a szolgáltató saját hatáskörében eljárva el tudja végezni, így a tényleges és a részfizetésként megfizetett fűtési hődíj különbözetét „VKSZ” Zrt. a július havi számlákban jóváírja, vagy pótterhelésként kiszámlázza. Ebben az esetben tehát, a lehető leggyorsabban, a kiértékelést követő első számlázási időpontban foganatosítja az elszámolás eredményeit.
- Amennyiben a távhőszolgáltatás fűtési hődíjának elszámolása – felhasználó kérésére - a hőleadókra szerelt fűtési költségmegosztók alapján történik, úgy az a többszöri adatátadás és adategyeztetés folytán, lassabban, több szereplő – közős képviselők, a költségmegosztókat üzemeltető gazdasági társaságok és a szolgáltató - részvételével történik, amely a tapasztalatok szerint valóban lassítja a folyamatokat, de azok lezárultával, szolgáltató a lehetőségeihez képest a leggyorsabban elkészíti az elszámoló számlákat és a visszautalásokat a számlán megjelölt fizetési határidőig teljesíti.
A fűtési hődíj elszámolásra vonatkozó fenti előírásokat 2005. évi XVIII. törvény a távhőszolgáltatásról, az önkormányzati rendelet, a távhőszolgáltató üzletszabályzata és az érintettekkel kötött általános közszolgáltatási szerződések tartalmazzák. Az abban foglalt határidőket a szolgáltató minden esetben betartja.