"Az idei volt sorrendben a hatodik energia-hatékonysági világnap (március 6.), amelyet a magyar kormány elsunnyogott" - jelentette ki Gerstmár Ferenc, az LMP önkormányzati képviselője a világnaphoz kapcsolódó sajtótájékoztatóján kedden. Szerinte "az Orbán-kormány a fenntarthatóság terén olyan silány munkát végezett, ami még a rendszerváltás utáni gyászos mezőnyben is párját ritkítja".
Az ellenzéki politikus a kormány két legutóbbi vétkének a lakosságnak szánt uniós energia-hatékonysági támogatások elvételét és a csok-támogatás energia-hatékonysági feltételei körüli káoszteremtést nevezte meg. Utóbbi kapcsán a szaktárcák sem képesek megmondani, hogy milyen energetikai besorolású lakásokat kell építeniük a támogatott családoknak. Közben idehaza a lakosság 40 százaléka energiaszegénységben él, az egy háztartásra jutó energiafogyasztás pedig – a korszerűtlen építési és energetikai adottságok miatt – másfélszerese a sokkal gazdagabb Ausztriáénak.
A helyi viszonyokkal kapcsolatban Gerstmár azt mondta: a veszprémi városvezetés próbálja elkötelezettnek mutatni magát az energia-hatékonysági intézkedések mellett, de jóval többet kellene tennie. Negatív példaként említette, hogy a tulajdonosi bizottság levette napirendjéről az arra vonatkozó LMP-s előterjesztést, hogy az önkormányzat által fenntartott ingatlanok esetében az energiafogyasztási adatokat (fűtési energiahordozók, elektromos áram) és a vízfogyasztást szakember rögzítse és értékelje ki.
A közgyűlés nem vette napirendre azt a szintén LMP-s indítványt, hogy az önkormányzat támogassa a megújuló energiaforrások helyi hasznosítását, és nyújtson kompenzációs támogatást az állam által megadóztatott napelem telepítésekre vonatkozóan. Egy tanulmányra hivatkozva már nem foglalkoznak az energiastratégiában még szereplő szélerőmű-park létesítésével.
"A munkaterv szerint a veszprémi energiastratégia 5 éves felülvizsgálata áprilisban esedékes. A városvezetés ezzel összefüggésben azt tervezi, hogy a végrehajtás hátralevő időszakára készüljenek rövidebb kitekintésű akciótervek. Az LMP már 2011-ben a stratégia elfogadásakor ezt javasolta. Reméljük, most nem csak ígéret marad, mert másképp nehezen elképzelhető a jelentős előrelépés" - zárta gondolatait a képviselő.