Alapvető problémák vannak az egészségüggyel, és fontos reformokra lenne szükség, de első körben ott kell cselekednünk, amely a mindennapi életünkhöz a legközelebb áll, azaz a háziorvosi rendszer területén. Ma mintegy 200-250 betöltetlen háziorvosi állás van Magyarországon, ez a szám pedig 4 év alatt a duplájára nőhet, s így akár 1 millió maradhat ellátás nélkül - mondta el Szelényi Zsuzsanna.
Komoly gondot jelent az is, hogy a háziorvosi kar vészesen elöregedőben van: a háziorvosok 45%-a 60 éven felüli, mindössze 10% fiatalabb 40 évesnél, az átlagéletkor pedig 57,5 év. Ennek oka az is, hogy az amúgy is kis keretszámú – 80-100 fő – rezidensképzésről kikerülő fiataloknak mindössze fele áll itthon munkába, a másik részük külföldre távozik a magasabb fizetés érdekében.
Az Együtt ezért 4 év alatt duplájára növelné a háziorvosi képzés keretszámait, még az idén 25%-kal megemelné a praxispénzt, csökkentené az adminisztratív terheket, és azonnal megszüntetné a háziorvosok iparűzési adókötelezettségét.
Mivel nemcsak a háziorvosokat illetően van hiány, de a szakápolói állomány is rendkívül alacsony, az Együtt a középfokú ápolóképzést is bővítené. Emellett javasolják, hogy az egy orvosból és egy ápolóból álló praxis megoldás helyett praxisközösségek jöjjenek létre, ahol több ápoló és szakdolgozó segíti a háziorvosok munkáját.
Szelényi Zsuzsanna hozzátette, Veszprémben jól állunk, de a megyében 5-6 településen is már most komoly problémák jelentkeznek. Józan, praktikus döntésekkel, az állami források ésszerű elosztásával viszont rövid idő alatt javíthatnánk a helyzeten.