Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 22. Cecília
Veszprém
2°C
2024. november 22. Cecília
Veszprém
2°C

Kiállítással egybekötött ünnepi műsor a Pannon Egyetemen

2016. március 11. 19:45
Idén is megrendezték a Pannon Egyetem hagyományos 1848-as megemlékezését március 11-én, pénteken az Egyetem B aulájában.

Ahogy azt Felföldi Gábor közművelődési titkár elmondta, az ünnepség története során láthatott már a közönség néptáncbemutatót vagy színdarabot, ám arra még nem volt példa, hogy az ünnepi műsort kiállítással kapcsolták volna össze.

Miután Marosvölgyi Gergő egyetemi hallgató elszavalta Petőfi Sándor Isten csodája című költeményét, dr. Gelencsér András rektor is megosztotta ünnepi gondolait a jelenlévőkkel. Felidézte Schilller szavait, melyek szerint vannak az ember életében pillanatok, amikor közelebb áll a világszellemhez, mint máskor. A rektor szerint az 1848-as események pont ilyen állapotot idéztek elő a magyar történelemben. Ekkor kezdett testet ölteni egy független, önálló ország és a felelős kormány felállításának gondolata. A nemzetet összekovácsolta egy közös cél, melyért akartak és tudtak is tenni.

A szabadság sosem egy állam területéről szól, hanem annak lakosairól. Gelencsér András szerint nekünk, akik örökül kapták a szabadságot, kötelességünk óvni azt, amelyért elődeink életüket áldozták.

Ha a ’48-as szabadságharcról beszélünk, elengedhetetlen, hogy szót ejtsünk a huszárokról, akiket a forradalom „szemeként és füleként” tartottak számon, s akik sosem tétlenkedtek, ha a haza védelméről és a bajtársak bátorításáról volt szó.

Az április 4-ig megtekinthető, huszárgrafikákból álló tárlat Somogyi Győző, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas magyar grafikus és festő kiváló művész anyagait mutatja be, aki szenvedélyesen kutatja a magyar hadtörténetet, zászlókat és viseleteket rekonstruál, s nem utolsó sorban a huszárok tanulmányozásával is sokat foglalkozott.

A közönség elé tárt portrékat Sashalmi István rendezte össze, a tárlat megvalósulásához pedig a Pannon Nyomda járult hozzá.

További kísérő programként március 16-án Gajdács Pál és Sashalmi István veszprémi huszárokról szóló, Nyergelj, fordulj! című könyvének bemutatóján, március 22-én pedig Hermann Róbert hadtörténész 1848/49-es forradalom és szabadságharc eseményeiről szóló előadásán vehetnek részt az érdeklődők.

Szabó Virág
Domján Attila
további cikkek
Ötéves a Cholnoky Kerekasztal Sótonyi Mónika Ötéves a Cholnoky Kerekasztal Péntek délután ünnepelte ötödik születésnapját a Cholnoky Kerekasztal, ez alkalomból gyűltek össze a tagok a Cholnoky Jenő Általános Iskolában. 2024. november 16. 10:16 A város nevében köszöntötték a negyvenéves Horváth-kert Vendéglőt Horváth-kert Vendéglő A város nevében köszöntötték a negyvenéves Horváth-kert Vendéglőt Porga Gyula polgármester, valamint Ovádi Péter országgyűlési képviselő személyesen köszönte meg a Horváth-kert Vendéglőnek a városért tett eddigi munkát, és további sikereket kívántak a helynek, ahol olyan legendák is látogatásukat tették egykor, mint például Puskás Öcsi vagy Farkas Bertalan. 2024. október 13. 10:33 Így köszöntötték a veszprémiek városuk olimpikonjait Párizs 2024 Így köszöntötték a veszprémiek városuk olimpikonjait Sokkal többen voltak a Gyárkertben csütörtök este, mint egy hónapja a Pogány induló koncerten, pedig most a színpadon kezdetben nem is zenészek, sokkal inkább három veszprémi olimpikon volt, Sárkány Zalán, Betlehem Dávid és a város második ötkarikás aranyérmese, Rasovszky Kristóf. A koncert pedig csak azért került szóba, mert Betlehem Dávid éppen ezen vett részt még az olimpia előtt. Ez csupán az egyik olyan kulisszatitok volt az életükből és élményeikből, amit megosztottak a több ezer veszprémi szurkolóval a város hivatalos köszöntő ünnepségén, ahol a Wellhello is fellépett egy meglepetésvendéggel. 2024. augusztus 16. 1:37 Ferenc pápa a mai világban megalázott Krisztusokról írt a nagypénteki meditációkban Ferenc pápa a mai világban megalázott Krisztusokról írt a nagypénteki meditációkban Az elnyomástól és igazságtalanságtól megalázott Krisztusok, a háború őrültsége miatt mosolyukat vesztett gyermekek és a bántalmazást elszenvedő nők a főszereplői a nagypéntek esti keresztút állomásain elhangzó meditációknak, melyeknek szövegét első alkalommal Ferenc pápa írta. 2024. március 29. 16:57

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.