A rossz idő miatt a község március 15-i megemlékezését a kultúrházban kezdték, ahol elsőként Hartmann Antal polgármester mondott ünnepi beszédet. A rendezvényt a Steixner István Német Nemzetiségi Kórus kísérte énekkel.
A község polgármestere beszédében felsorolta annak a 29 márkóinak a nevét, akik felsorakoztak az 1848-as szabadságharc zászlaja alá, majd emlékeztetett: az iskolából és történelemkönyvekből mindannyian ismerjük Petőfiék 168 évvel ezelőtti történeteit, ám ünnepünk csak akkor lesz igaz, ha átérezzük a felelősséget és lerójuk adósságunkat, mellyel nekik tartozunk.
A megemlékezésen ünnepi beszédet mondott Ovádi Péter, a veszprémi önkormányzat képviselője is. Úgy fogalmazott, hogy a 1848-as szabadságharc azért különbözött a korábbi erőszakos lázadásoktól és háborúktól, mert Széchenyi, Kossuth, Deák és a többi hazafi a polgári Magyarország eszméjével a szívükben hirdettek harcot az elnyomó hatalom ellen.
„Ők bebizonyították, hogy a szabadságért vívott küzdelemben nem csak kardot és puskát ragadva lehet harcba szállni, hisz mertek európai civilizált polgárok módjára határozott követeléseket megfogalmazni az uralkodó irányába. Cselekedetükkel üzentek a jövő, így a jelen nemzedékeinek is”
– fogalmazott.
Hozzátette: hiába tartják a magyarok bukásának az 1848/49-es szabadságharcot az idegen nagyhatalommal szemben, valójában győzelmet arattunk a kishitűségen és a lemondáson.
A beszédek után a Márkói Kamara TehátRUM ünnepi műsora következett, majd igazi március 15-i zord időjárásban a megemlékezők Kossuth-nótákat énekelve vonultak a kopjafához, ahol a megemlékezés koszorúját helyezte el a két politikus, majd közösen énekelték el a Szózatot.