Európa a terror árnyékában címmel tartott lakossági fórumot a Jobbik veszprémi szervezete, amelyen Szaniszló Adrienn, a párt külügyi szakértője és Sas Zoltán, a Jobbik Rendvédelmi és Nemzetbiztonsági Kabinetjének elnöke beszélt a migrációs válsággal összefüggésbe hozható terrorizmusról.
Szaniszló Adrienn részletesen elemezte, milyen okok vezethettek az elmúlt esztendő migrációs hullámaihoz. A válság fő oka a szakértő szerint az arab tavasz és a szír polgárháború, illetve az, ahogy mindezekbe a nagyhatalmak – különösen Észak-Amerika és Oroszország – belefolytak. Olyan modellt próbált meg rákényszeríteni a nyugati politika az arab államokra, például Líbiára, ami ott egyáltalán nem volt elterjedt, majd amikor ez nem sikerült, lebombázta az államot. Kadhafi halála azonban csak azt eredményezte, hogy megszűnt az a megállapodás, ami megakadályozta a migránsok Európába áramlását. Hasonló történt a Közel-Keleten is: Szaddám Husszein likvidálása és az iraki háború kedvezett a szélsőségesek megerősödésének, Szaddám egykori katonáiból létrejött az Iszlám Állam, ami aztán egyre nagyobb befolyásra tett szert. Mindezt tetőzi a szír polgárháború, a siíták és a szunniták konfliktusa, amelyeknek megoldását a vallási ellentétek mellett jelentősen akadályozzák a nagyhatalmi érdekek is, például hogy az érintett területeken óriási hadibázisa van az oroszoknak, az olajkitermelésről nem is beszélve – mondta el a külpolitikai szakértő.
Európa ezek után mégis úgy tesz, mintha a menekültáradatot nem lehetett volna előre megjósolni. Holott ahol háború van, onnan értelemszerűen menekülnek az emberek, Európa ráadásul még asszisztált is Észak-Amerika külpolitikájához, pedig semmi nem fűzi a területekhez. Európa egész egyszerűen olyan érdekeket szolgál, amelyek épp az uniót gyengítik.
Azon sincs csodálkoznivaló, hogy Európába jönnek a menekültek, hiszen nem rendelkezünk semmiféle komoly határvédelemmel, a menekültjogok pedig igencsak lazák. A politikusok szerint el kellene felejteni azt is, hogy a migránsokat majd integrálni tudjuk, és jó munkaerőt fognak jelenteni. A tapasztalatok rávilágítottak arra, hogy ez nem lehetséges: a bevándorlók gyakorlatilag saját államokat hoztak létre az országokon belül, ahova már a rendőrség sem meri betenni a lábát, a harmadik generációsok között pedig nagyon nagy a hajlandóság a radikalizációra.
Mindez a terrorizmusnak ágyaz meg, amelyet az elmúlt hónapok akciói is alátámasztanak, hiszen az elkövetők egy része nem a mostani menekültekkel érkezett – jelentette ki Sas Zoltán. - Belátásra lenne szükség, Európa erre azonban nem képes. Míg a szeptember 11-ei támadások után Amerika azt mondta, az élethez fűződő társadalmi jogok mindent felülírnak, Európa folyamatosan az emberi jogokra hivatkozik. Csakhogy ezzel hosszú távon saját magunk ellen dolgozunk, és még mi kérünk elnézést, ha megtaposnak bennünket.