Az eduline kérdésére a szövegértés feladatrészt jónak, megoldhatónak értékelte Schiller Mariann, kiemelve, hogy komoly segítség volt a bekezdések számozása, amikre aztán a feladatoknál is hivatkoztak. Ugyanakkor az érvelés „kínos” volt, mivel szerinte nem is érvelés, inkább igazolás volt. Azt is aggályosnak tartja, hogy drámai művekből kér a feladat hivatkozást, amit ez alapján fejből kéne ismernie a diákoknak. Hozzátette, a törvény szerint egyáltalán nem kötelező irodalmi témát feladni.
Schiller Mariann szerint az összehasonlító elemzésben közölt két vers igényes, szép, ám borzasztó nehéz. Volt olyan diák, aki a hosszúságától rettent meg, ám a szakember szerint ez éppen segít az elemzésben. Összességében nem egyszerűbb, hanem szakszerűbb volt az idei magyarérettségi az előző évi feladatokkal összahasonlítva.
A Magyartanárok Egyesületének elnöke szerint a hétfői magyar érettségi szövegértési feladata kitűnő volt, a szövegalkotáson belül Arató László a novellaelemzést könnyűnek és jól megoldhatónak nevezte, és úgy vélte, az érvelő feladatot vagy nagyon jól, vagy nagyon rosszul lehetett megírni. Az összehasonlító verselemzést ugyanakkor kevésbé szerencsés választásnak tartja a tételalkotók részéről.
A feladatsorról a vizsgázó diákoknak is megvolt a véleményük. A Twitter közösségi oldalon a legtöbben könnyűnek érezték a mai vizsgát.
ez a magyar erettsegi mar majdnem kellemes volt (???ez normalis?)
— Petra Urban (@petraa_urban) 2016. május 2.
Könnyebb volt, mint gondoltam. :D #erettsegi
— Szalai Gergely (@keksun96) 2016. május 2.
Hat eskuszom ez a magyar erettsegi tetszett :'D :'D
— tamesz (@ktamesz) 2016. május 2.
emelt magyar érettségi így még nem lepett meg
— sophia (@floralordie) 2016. május 2.