A program lényegét dr. Cser-Palkovics András fehérvári polgármester tavaly az Urbánus blogon foglalta össze.
"Teljesen új szemléletet tükröz a modern városok program, amelynek keretében megállapodás jön létre a magyar kormány, valamint a megyei jogú városok között. (...) Magyarország fejlődésének természetesen nem kizárólagos, de kiemelkedő jelentőségű alapkérdése, hogy a megyei jogú városokat, valamint a térségi központokat modern városokká lehessen fejleszteni."
"A megállapodás preambuluma egyértelműen megfogalmazza, hogy az aláírói a XXI. század elején mit is értenek a „modern város” kifejezés alatt. Olyan „otthonos és családias közösséget, biztonságos környezetet, ahol van munkalehetőség, javulnak az életkörülmények, ahol minden megtalálható, elérhető helyben, ahol megbecsült embernek érezzük magunkat, ahol szépülnek az utcák, a terek, az épületek, ahol pezseg az élet.”
Természetesen a sok hasonlóság mellett jelentős különbségek is vannak az egyes megyei jogú városok helyzete, körülményei és problémái között. A modern városok megállapodás tehát a közös célrendszer mellett az egyes városok vonatkozásában eltérő fejlesztési irányokat kell, hogy megfogalmazzon. Az adott városra kell szabni. A fókuszban természetesen mindenhol a gazdaságfejlesztés áll, hiszen ennek sikeressége teremtheti meg a fenntartható és fokozatosan fejlődő modern várost."
Régiónk másik két megyeszékhelye, Tatabánya és Székesfehérvár már megállapodott a kormánnyal.
Fehérváron kórházfejlesztési programot indítanak; létrehoznak egy székesfehérvári középiskolai oktatási, művészeti és sportkampuszt; meghosszabbítják a sétálóutcát; hangversenytermet hoznak létre; lakásépítési programot indítanak; fejlesztik a börgöndi repteret.
Tatabányán a vasútállomás intermodális csomóponttá fejlesztését és ehhez kapcsolódóan a buszpark megújítását; az ipari park és az oda vezető úthálózat fejlesztését; az Árpád Gimnázium reálgimnáziummá alakítását; a volt bányatiszti kaszinó rekonstrukcióját; a bányakórház renoválását; a bánhidai erőmű rekultivációját; új vásárcsarnok és piac építését; új könyvtár létrehozását; új uszoda és sportcsarnok építését és a Szent Borbála Kórház fejlesztését támogatja az állam.
A veszprémi igények sok ponton találkoznak a két másik megyeszékhelyével, és sok egyedi kívánság is szóba kerülhet. Hogy miben állapodik meg Porga Gyula polgármester és Orbán Viktor miniszterelnök, az néhány órán belül kiderül a két politikus kedd délelőtti közös sajtótájékoztatóján.
A fotókat Szecsődi Balázs készítette a miniszterelnök tatabányai látogatásakor. Forrás: miniszterelnok.hu