Kedden elrendelte az Országgyűlés a kötelező betelepítési kvóta elleni népszavazást, a Jobbik azonban több ponton is kifogásolja azt. Galambos István, a Jobbik helyi választókerületi elnöke szerint fontos hangsúlyozni: több mint fél éve ők vetették fel a népszavazás ötletét, akkor azonban a többi kormánypárt gyakorlatilag kinevette őket, mivel a népszavazás alaptörvénybe ütközött volna, s azon javaslatukat is lesöpörték az asztalról, hogy módosítsák az alaptörvényt. Most jelentős csúszással mégis elfogadták a népszavazást.
Ugyan a Jobbik támogatja a népszavazást, de szerintük létezik annál sokkal jobb megoldás is, különösen az Európai Bizottság javaslatát figyelembe véve, ami szerint fejenként 250 ezer eurót kellene fizetni minden elutasított migráns után. A Jobbik ezért a népszavazási kérdést egész egyszerűen kijelentéssé átalakítva beemelné az alaptörvénybe az alábbiak szerint: „Az Európai Unió az országgyűlés hozzájárulása nélkül nem írhatja elő nem magyar állampolgárok Magyarországra történő kötelező betelepítését.”
Ez sokkal erősebb jogi aktus lenne, emellett kivédené az egyes rizikófaktorokat is – ecsetelte Galambos. A népszavazás ősznél korábban nem valósulhatna meg, addig viszont Brüsszel még bármit léphet, ráadásul az sem biztos, hogy sikerül elérni a népszavazás eredményességéhez szükséges 4,5 millió fős küszöböt. De ha sikeres is a népszavazás, annak eredménye mindenképpen alkotmánymódosítás, tehát egy azonnali intézkedéssel lényegében a népszavazás költségét, közel 5 milliárd forintot is megspórolhatnánk.
A Jobbik szerint azonban a Fidesz-KDNP kampánycélokra és politikai tőkekovácsolásra akarja használni a migránsügyet, amit Rubovszky György KDNP-s képviselő kijelentése is bizonyít, miszerint akár házszabálysértést is elkövet a Jobbik javaslatának megakadályozása érdekében.