18. alkalommal jelentkezik a kortárs előadó-művészetek seregszemléjének számító A Tánc Fesztiválja, Veszprém legnagyobb táncművészeti találkozója. Egy hétre városunkba költöznek a hazai táncművészet legkiválóbb képviselői, hogy elszórakoztassanak, ámulatba ejtsenek, szembesítsenek az emberi létezés szépségeivel és árnyoldalaival, kibillentsenek a hétköznapokból, felrázzanak, vagy éppen elandalítsanak. Az idei fesztivál ráadásul rengeteg újdonsággal, unikális élménnyel kecsegtet – többek között erről is kérdeztük Krámer György művészeti igazgatót.
– Közel két évtizedes fennállásához érkezett A Tánc Fesztiválja. Miben lesz más az idei rendezvény, milyen újdonságokkal készülnek?
– Az idén nagyobb lélegzetű, hosszabb fesztivál lesz, több programmal. Erre az ösztönzött bennünket, hogy a tavalyi fesztiválon érzékeltük a veszprémi közönség érdeklődésének növekedését, valamint a tavalyiak alapján a Fesztivál Szövetségtől „kiváló fesztivál” minősítést kaptunk. Úgy éreztük, ez a két dolog kötelez bennünket az előrelépésre. Terveink vannak bőven, ebből a képzőművészeti performansz felé való nyitást tudjuk idén beemelni a kínálatba. Külön öröm számunkra, hogy a rendezvény kapcsán a Petőfi Színházzal partnerségre tudtunk lépni. Nyolc programot kínálunk idén a Petőfi Színház játszóhelyein. Bekapcsolódik a fesztivál életébe az Agóra is. Lesz szabadtéri táncház élő zenével, ilyen se volt még nálunk. Először lesz látható Veszprémben a Budapest Kortárstánc Főiskola, a záró gálán lépnek fel a Magyar Táncművészeti Főiskolával közösen.
– Mi alapján választotta ki a fesztiválba kerülő előadásokat?
– A kiváló minősítés elnyerése után gőzerővel kezdtem látogatni a fellelhető előadásokat. Mint mindig, most is az volt a szempontom, hogy sokszínű, a megfigyelhető tendenciák mindegyikét tartalmazó program kerüljön a veszprémi közönség elé. És persze különlegességeket is kerestem. Így került a programba az Artus és a Stereo Akt közös előadása, a Promenád. Ez városi sorsturizmus, a közönség autóbuszon ül, a játék tere maga Veszprém városa, az előadás eseményei a város különböző pontjain zajlanak; extra élmény ígérkezik. A különlegességek közé tartozik az Artus Társulat Ulysses nappalija című előadása is, mely a színházkertben lesz. Ebben a gyönyörű parkban rendezi be a társulat azt az elegáns nappalit, ahol vendégül látják a veszprémieket egy külső-belső utazásra.
– Veszprémben debütál az utóbbi időben hihetetlen sikereket elért Frenák Pál Társulat új darabja is. Hogyan sikerült elérni, hogy nálunk tartson Frenák premiert?
– Frenákék tavaly, a Birdie című előadásukkal egyszerre nyerték el a veszprémi közönség díját és a fesztivál díjat. Ez sarkallta őt arra, hogy gondolkozzunk valami plusz dolgon. Így jött az ötlet, hogy tartson nálunk premiert. A próbatermi munkán túl vannak, a jövő héten három napra beköltöznek az Agóra színháztermébe, szombaton lesz az UN című produkciójuk premierje. Nagyon büszke vagyok rá.
– Melyek azok a programok, amiket semmiképp se hagyjunk ki a fesztiválon?
– Egyiket se! Mindegyik meghívott előadást kiválónak tartom, mindegyiket másért. Itt van például a Duda Éva Társulat Virtus című darabja. Az előadás élő zenével megy, Szirtes Edina Mókus közreműködésével. Virtuóz újcirkusz és táncszínház egyben. Rendkívüli látványosság, iróniával fűszerezve. A Hangvillában lesz látható egy gyönyörű, költői, fizikai színházi előadás, a Móricz művéből készült Pillangó, a fehérváriak előadásában. Ugyanitt láthatjuk a 2014-es év legjobb független színházi előadás díját elnyert Irtást, mely a Forte Társulat produkciója. Mindkét előadás a Veszprémben jól ismert Horváth Csaba alkotása.
– Az elmúlt évek tapasztalata alapján hogy látja: mennyire igényli a veszprémi közönség a kortárs táncot?
– Azt az illúziót kergetem, hogy Veszprém a kortárs előadó-művészet, ezen belül a kortárs tánc egyik magyarországi fellegvára. Ez néha úgy tűnik, néha nem. Azon vagyunk, hogy úgy legyen!