Katanics Sándor úgy fogalmazott, hogy a közoktatásban zajló folyamatokkal megfosztják a veszprémieket önrendelkezési joguktól. Az intézmények kiválóan működtek, amíg önkormányzati fenntartásban voltak, aztán jött a KLIK, ami katasztrofálisan működött. Most úgy akarják átalakítani a rendszert, hogy a fenntartás mellett a működtetést is elvonnák az önkormányzatoktól, ezzel teljesen ellehetetlenítve az önrendelkezést. Katanics arra szólította fel a városvezetést, hogy az állammal szemben is védjék meg a veszprémiek jogait.
„Ha egy kézbe kerülnek az iskolák, még tragikusabb helyzetben leszünk” – fogalmazott a képviselő, aki elvárná, hogy a kormány mondjon le az államosításról, adja vissza az igazgatók kinevezésének jogát a helyi közösségeknek és vonja be a pedagógusokat, szülőket és diákokat a döntéshozatalba.
Hartmann Ferenc arról beszélt, hogy Veszprém okkal büszke oktatásának színvonalára. A Demokraták Veszprémért frakciója kezdeményezi, hogy az önkormányzat igényelje vissza a közigazgatási területén működő iskolák fenntartásának és működtetésének lehetőségét; illetve azt szeretnék, hogy egészítsék ki a városi konzultációt az oktatással kapcsolatos kérdésekkel. „Nincs jövő és önkormányzatiság saját fenntartású és működtetésű iskolák nélkül” – jelentette ki.
A képviselők felhívták a figyelmet arra is, hogy hasonló kérést fogalmazott meg a Települési Önkormányzatok Szövetsége és a Budapesti Önkormányzatok Szövetsége is – ez utóbbit több fideszes kerületi polgármester mellett Tarlós István főpolgármester is jegyzi.