Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Új arcok jöhetnek az országos politikába

2016. június 6. 11:28
Schiffer András visszavonulása új lehetőségeket is teremt a Lehet Más a Politika számára Gerstmár Ferenc, a párt elnökségi tagja szerint.

– Az országos elnökség tagjaként közelebbi munkakapcsolatban van Schiffer Andrással. Volt-e előjele annak, hogy visszavonulásra készül?

– Nem volt teljesen váratlan a döntése. Azt tudni lehetett, hogy valamikor a ciklus félidejében mérlegre teszi, hogy meddig jutottunk, milyen feladatok állnak előttünk, és mi szolgálja leginkább az LMP előrehaladását. Azt, hogy milyen döntésre jutott – hogy lemond mind a társelnöki tisztségéről, mind a parlamenti mandátumáról –, múlt hétfő este jelentette be az elnökségnek, és még aznap éjszaka az Indexen megjelent az interjú, amelyben értékelte a helyzetet.

– Hogyan fogadta az elnökség a bejelentést, milyen a hangulat?

– Sajnáljuk András lemondását, de azt is tudni kell, hogy tagja marad az LMP-nek, és elsősorban a szellemi erőtér építésében vállal szerepet, továbbra is az LMP erősítéséért dolgozik. Az Index-interjúban pontos képet vázolt az ország állapotáról, a politikáról és az LMP jelenlegi helyzetéről. A párt vezetése nyugodtan és racionálisan fogadta a döntését, és amennyire látom, a párt tagsága is.

Az, hogy a frontvonalból elveszítünk egy politikust – ráadásul a legismertebbet –, egyben lehetőségeket is ad. Ezeket a lehető legjobban kell megragadnunk. A legrövidebb időn belül szeretnénk meghozni a szükséges személyi döntéseket, július 31-ig bezárólag megtartjuk azt a kongresszust, amin megválasztjuk az új társelnököt, és az őszi ülésszaktól elfoglalhatja helyét a parlamentben az új országgyűlési képviselőnk is az LMP 2014-es listájáról.

Andrásnak komoly súlya és tekintélye van, ez azonban korlátot is jelentett.

Amikor valaki ennyire dominánsan jelenít meg egy pártot a nyilvánosság előtt, az kevesebb teret hagy másoknak. Az ő hátralépése ilyen szempontból jótékony hatással is lehet. Lehetőséget ad arra, hogy új arcok lépjenek az országos nyilvánosság elé, de ugyanennyire fontos, hogy helyben ismert és elismert politikusaink legyenek.

– A 2014-es választások estéjén az utolsó budapesti eredmények beérkezéséig kérdéses volt, hogy az LMP eléri-e az 5 százalékos küszöböt, ami visszalépés volt a 2010-es eredményhez képest. Most, a ciklus félidejében milyennek látja a 2018-as esélyeket?

– A 2014-es választási eredményt máshonnan közelíteném meg. 2013 elején azok a párttársaink, akik másként képzelték el az LMP szövetségi politikáját, megpróbálták abba az irányba vinni a pártot, amikor pedig ez nem sikerült nekik, akkor egy másikat alapítottak. Ennek jelentős hatása volt az LMP támogatottságára, ami akkoriban mélyen a parlamenti küszöb alá esett. Arról az egy-két százalékról kellett újra felépíteni magunkat, hogy 2014-ben ismét az országgyűlés tagjai lehessünk. Úgy látom,

a választók akkor értékelték, hogy nem hajladozunk, mint egy nádszál, és megalkuvás nélkül, az alapértékeinket követve haladunk előre.

Ugyanakkor küldetésünknek tekintjük, hogy változtassunk az ország sorsán: ezt kormányzati szereplőként lehet elérni, márpedig egy ötszázalékos párt ritkán esélyes ilyen szerepre, különösen a jelenlegi erőviszonyok mellett.

Éppen ezért dolgozunk azon, hogy ezt az eredményt javítsuk 2018-ban, és az LMP megkerülhetetlen erővé váljon. Mi 21. századi megoldásokat kínálunk, mert látszik, hogy az emberek nagy részének elege van az országot a rendszerváltás óta irányító politikai elitből (ez egyébként európai tendencia). Az ország legégetőbb problémáival kell foglalkoznunk: a dolgozói szegénységgel, az egészségüggyel, az oktatással, a fiatalok elvándorlásával és a tiszta közélettel – amit hitelesen képviselhetünk, hiszen nem voltunk kormányon, hozzánk nem tapadnak korrupciós ügyek.

A mérések azt mutatják, hogy az LMP a legkevésbé elutasított párt, és a másodlagos preferenciák között is jól szerepel. Az a feladat, hogy ezeket a potenciális szavazókat aktivizáljuk.

– Ön 2014-ben előkelő helyen szerepelt a választási listán. Lehetségesnek tartja, hogy Schiffer András megüresedett mandátumát átvéve a parlamentben folytassa a munkát?

– Hetedik voltam a listán, öt mandátumot szereztünk. Egyelőre személyi találgatásokba nem mennék bele, hiszen még a tisztújító kongresszust sem írtuk ki, a jelölési folyamat sem indult el. Ez egy speciális helyzet, amire a lehető legjobb választ kell adnunk, sok szempontot kell mérlegelnünk. Nekem van politikusi ambícióm arra, hogy idővel országgyűlési képviselő legyek. A következő másfél-két évben elsősorban azért kívánok dolgozni, hogy 2018-ban egy olyan választási eredményt érjünk el, aminek köszönhetően egy ötfősnél jóval nagyobb parlamenti frakcióval rendelkezünk majd. Ennek én is tagja szeretnék lenni, de mint eddig is, más pozíciókban is szívesen szolgálom az ökopolitika ügyét.

Schöngrundtner Tamás
Domján Attila
további cikkek
Elhunyt Latorczai János gyászhír Elhunyt Latorczai János 2024. december 16. 12:50 Hegedűs Barbara: Nem ijedünk meg a feladattól! Hegedűs Barbara Hegedűs Barbara: Nem ijedünk meg a feladattól! Október elején mindenfajta politikai pletyka nélkül érkezett a hír, hogy az Országgyűlés Fidesz-frakciója Veszprém alpolgármesterét, Hegedűs Barbarát kéri fel Dömötör Csaba megüresedő listás helyének betöltésére. Azóta eltelt több mint két hónap, a veszprémi politikus pedig számos alkalommal és különböző témákkal szerepelt már az országos médiában. Hogy hogyan lett egyik pillanatról a másikra alpolgármesterből országgyűlési képviselő, ki döntött erről valójában és milyen feladatokkal bízták meg, ezekről is kérdeztük Hegedűs Barbarát, aki beavatott abba is, milyen folyosói beszélgetések zajlanak egy NATO bizottság szünetében az ukrajnai háborúról. 2024. december 12. 22:57 Megbukott a francia kormány közélet Megbukott a francia kormány Az Új Népfront nevű baloldali pártszövetség és a Marine Le Pen neve által fémjelzett Nemzeti Tömörülés által kezdeményezett bizalmatlansági indítvány 331 szavazatot kapott az 577 fős alsóházban. A kormány megbuktatásához legalább 288 szavazatra volt szükség. 2024. december 5. 8:34 Még mindig nem tudni, hogy hány név lesz majd a szavazólapon a Dózsavárosban időközi önkormányzati választás Még mindig nem tudni, hogy hány név lesz majd a szavazólapon a Dózsavárosban Január 19-én a Dózsavárosban, Csererdőn és Jutaspusztán új önkormányzati képviselőt választanak. Eddig két jelölt jutott el addig, hogy összegyűjtötte és le is adta az induláshoz szükséges ajánlásokat, kettő másik pedig már felvette az ajánlóíveket. Kérdőjelek viszont még mindig vannak, hogy pontosan hány név is szerepel majd a szavazólapokon. 2024. december 5. 9:30

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.