Hivatalosan így hangzik a múlt csütörtökön kiadott kormányhatározat hatos pontja: A kormány "visszavonja a Balaton Területfejlesztési Koncepció (2014–2030) és a Balaton Területfejlesztési Stratégiai Program elfogadásáról, valamint a Balaton Kiemelt Üdülőkörzet területén a 2014–2020-as uniós és hazai forrásokból megvalósuló beruházásokról szóló 1821/2015. (XI. 12.) Korm. határozatot".
Pál Béla szerint a leírtakat elég nehéz félreérteni, az esetet követően mégis ellentétes sajtóhírek kaptak szárnyra. Tavaly novemberben döntött a Fidesz a Balaton 300 milliárd forintos fejlesztési támogatásáról. a hozzászólók történelmi mértékű megállapodásról beszéltek, hiszen ennyi pénzt, ilyen komplex program alapján még nem ítéltek a balatoni térségnek. A kormány csak támogatás egy részét, vagyis 30 millió forintot szánt közvetlenül a turizmusfejlesztésre, a fennmaradt összeget az infrastruktúra fejlesztésére, útfelújításokra, a vízminőség és a közbiztonság javítására fordította volna.
Dányi Gábor államtitkár 2016 decemberében a pályázatok kiírását sürgette, hogy 2017-re lehívhatók legyenek az összegek, biztosította továbbá a térségi önkormányzatokat és egyéb érintett szereplőket, például a Balaton Fejlesztési Tanácsot, hogy kellő befolyással bírnak majd a pénzek elosztását illetően.
„Ebből semmi nem valósult meg. Ma ott tartunk, hogy a pályázatok nagy részét ki sem írták, teljes a bizonytalanság, a nyilatkozatok pedig egymásnak ellentmondó információkról szólnak" - mondta Pál Béla.
A politikus szerint arró van szó, hogy a kormány minél jobban szeretné kiiktatni a térségi szereplőket a döntéshozatal folyamatából ezzel egyfajta statisztai szerepre kárhozatva őket.
Az MSZP határozott véleménye az, hogy a Balaton Fejlesztési Tanácsnak és a helyi önkormányzatoknak kell döntenie arról, hogy milyen módon használják fel a tó környékére biztosított komplex fejlesztési források.