A tisztázatlan jogi helyzetű SZDSZ április 30-ával kilép a koalícióból, erről vasárnap döntöttek a párt küldöttei a szabad demokraták rendkívüli küldöttgyűlésén, Budaörsön. A kilépésre 434 küldött szavazott igennel, 53-an nemmel, míg 32-en tartózkodtak.
Az SZDSZ küldötteinek elsöprő többsége úgy foglalt állást, hogy nem tudnak ebben a koalícióban maradni és 84 százalékos többséggel az önálló, konstruktív liberális alternatíva mellett foglaltak állást – mondta Kóka a rendkívüli küldöttgyűlés után tartott sajtótájékoztatóján vasárnap. A politikus hozzátette, a békés, csendes „válásban” érdekeltek és nem érdekük a kormány bukása. Kóka beszélt arról is, hogy számára nem volt kérdés, hogy megméretteti-e magát az SZDSZ elnökválasztásán és örömmel hallja, hogy Fodor Gábor is el akar indulni.
Félelem
Gyurcsány Ferenc hétfőn részt vesz az SZDSZ képviselőcsoportjának ülésén – jelentette be Kóka János az küldöttgyűlésén mondott zárszavában. Az SZDSZ elnöke elmondta, szombaton beszélt telefonon a miniszterelnökkel, és meghívta a testület ülésére, ahogy Lendvai Ildikó szocialista frakcióvezetőt is. Tájékoztatása szerint egy héttel később ő megy el az MSZP frakcióülésére, hogy megköszönje az együttműködést, és beszéljen arról, hogy mit jelent az SZDSZ számára a konstruktív ellenzékiség. Horn Gábor is megszólalt: az SZDSZ történelmi feladatának nevezte annak megakadályozását, hogy egy esetleges előre hozott parlamenti választáson a Fidesz kétharmados többséget szerezzen.
Kútba esett szeptember elseje
Nem szavazták meg az SZDSZ vasárnapi budaörsi rendkívüli küldöttgyűlésén azt a Szentkuti Károly Győr-Moson-Sopron megyei elnök és három másik szabad demokrata politikus által benyújtott javaslatot, amely arról szólt, hogy a párt csak szeptember 1-jén lépjen ki a koalícióból.
Az SZDSZ Győr-Moson-Sopron megyei küldöttei nem szavazzák meg a koalícióból való kilépést – jelentette be Szentkuti Károly, a párt megyei szervezetének elnöke még a voksolást megelőzően, hangsúlyozva, ha a liberálisok mégis kilépnek, új koalíciós megállapodást kell kötni, amelyben személyi, programbeli és stílusbeli változások is szükségesek. Szabadai Viktor fővárosi választmányi elnök arról beszélt, hogy meg kell találni azt a közös nevezőt, amelyben a legtöbben értenek egyet.
Az MSZP nevében Nyakó István úgy reagált, hogy az SZDSZ ma is az MSZP partnere és minden bizonnyal az lesz a jövőben is, ezt nem befolyásolja, hogy a két párt kormányon belül vagy kívül működik együtt.
Gyurcsány kérjen bizalmi szavazást
A Magyar Demokrata Fórum úgy látja: azzal, hogy az SZDSZ rendkívüli küldöttgyűlése formálisan is a koalícióból való kilépés mellett döntött, lezárult a koalíciós színjáték első, igen hosszúra nyúlt felvonása – írja közleményében az MDF elnöke. Dávid Ibolya később úgy folytatja, hogy az MDF a parlament hétfői ülésén arra fogja kérni a miniszterelnököt, hogy kezdeményezzen bizalmi szavazást a személyéről, hiszen csakis így derülhet ki: van-e esély arra, hogy az ország számára értelmes módon lehessen kormányozni az elkövetkezendő két évben – áll a közleményben.