A politikus emlékeztetett: a tanév közepén szervezik majd át az oktatási rendszer egyes elemeit. A működtetést is elveszik azoktól az önkormányzatoktól is, amelyek ezt tudták vállalni.
„Kiteljesedik az államosítás az oktatásban. Újra megvalósítják a szocializmus iskolafenntartási rendszerét, amelyben a közösségek és az önkormányzatok feje felett születnek a döntések.”
Ezzel szemben Gerstmár Ferenc szerint a döntéseket ott kell meghozni, ahol megvan hozzá a kompetencia. A politikus ennek fényében tavasszal indítványozta, hogy Veszprém Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése nyilvánítsa ki szándékát a közigazgatási területén lévő köznevelési intézmények fenntartására. A többség elutasította a felvetést, a polgármester indoklása szerint azért, mert a kérdésben az önkormányzatnak nincsen kompetenciája. Gerstmár szerint viszont ha az önkormányzatok egységesen felléptek volna a kialakuló rendszer ellen, azzal olyan erőt mutathattak volna fel, amit a kormány nem hagyhat figyelmen kívül.
A képviselő úgy gondolja: fontos lenne, hogy az iskolák vezetőit ne nevezhessék ki a helyi közösségek szándékait figyelmen kívül hagyva, amire az országban már több helyen volt példa, és a lehetőség minden hoi fennáll. Jó volna, ha újra presztízse lenne iskolaigazgatónak lenni, és az intézmények vezetői a szükséges autonómiával rendelkeznének feladataik ellátásához.