Erről Orbán Imre, a párt megyei elnöke tartott sajtótájékoztatót Veszprémben kedden. Elmondta: a Jobbik a kezdetektől fogva kellő komolyságot tanúsított a téma iránt. Már 2014-ben jelezték a Parlamentben, hogy rendezni kell a kérdést, de „a kormány részéről nem volt akkor affinitás”, riogatásnak minősítették a problémafelvetést.
2015 elején a Jobbik kérte a kerítésépítést, a menekülttáborok zárttá tételét, de Orbán szerint a kormány még ekkor sem vette komolyan. Kijelentette: a kerítést végül nem elsősorban a migránsoknak, hanem a Jobbik szavazóinak építették, mert akkoriban a Jobbik hibahatáron belül megközelítette a kormánypártokat a közvélemény-kutatások szerint.
Orbán Imre egyértelművé tette: a Jobbik nem csinál pártpolitikai kérdést egy össznemzeti ügyből. Megszavaztak minden szükséges törvény- és alkotmánymódosítást a kérdésben, és nemmel fognak szavazni a népszavazáson is.
Arra a kérdésre, hogy milyen megoldása lehet a válságnak, kijelentette: először az okokat kellene feltárni, és megnézni, hogy miért jönnek ezek az emberek az Európai Unióba. Egyetért azokkal az érvelésekkel, melyek szerint a modern népvándorlás nagyrészt a globális klímaváltozásnak tudható be: végbement egy népességrobbanás a közel-keleten és Afrikában, az éghajlatváltás miatt pedig nem lehet ennek a megnövekedett népességnek az ellátását megoldani.
Mindeközben egyébként élelmiszer-túltermelés van a világban, csak épp nem ott, ahol szükség lenne rá, és ezt a problémát kellene nemzetközi összefogással helyben kezelni. Ez – és az említett területeken található kőolajvagyon a háborúk oka. „A kormányzat átlag fél éves késésben van, ha még 2014-ben megfogadták volna a Jobbik javaslatait, akkor most nem kellene kapkodni” – jelentette ki a megyei elnök.