A parlament kormánypárti többsége múlt héten bólintott rá arra, hogy felhatalmazza a kormányt a CETA egyezmény ratifikációjára. A szabadkereskedelmi egyezmény lehetőséget ad arra, hogy a tengerentúli vállalatok nagyobb befolyással bírjanak az Európai Unió piacain. A választott bíróságok segítségével akár államokat is beperelhetnek a multinacionális cégek, ha az adott államban egy-egy intézkedés csökkentette az elvárt profitjukat, vagy negatívan befolyásolta a kereskedelmi politikájukat - mondta Kepli Lajos, a Jobbik országgyűlési képviselője.
„Ez veszélyes, mert akár több millió euróra is perelhetik az országokat, köztük akár Magyarországot is. Magyarországnak igyekeznie kellene megvédeni a gazdasági érdekeit a tengerentúli nagyvállalatok ellenében, de ennek az egyezménynek az aláírásával ez nem fog menni”-fogalmazott, majd felhívta a figyelmet arra, hogy CETA ellen több uniós országban vonultak már utcára. Legutóbb a belga parlament tiltakozott, amely akár hatással is lehet az egyezmény aláírására.
A Jobbik szerint veszélybe kerülhet az eddigi GMO (Genetically Modified Organisms/genetikailag módosított élőlények-a szerk.) mentesség is, hiszen a vállalatok pert indíthatnának, amennyiben egy állam hátrányosan különböztetné meg a termékét a többi ellen.
A CETA hasonlóan veszélyes az országokra nézve, mint a TTIP, hiszen a legtöbb amerikai cégnek már Kanadában is van leányvállalata, akik ezen keresztül be tudnak jutni Európába- mondta Kepli Lajos, aki szerint az egyezmény megkötése a Veszprém megyei mezőgazdaságokat is érzékenyen érintené, hiszen azok nehezebben versenyeznének egy amerikai génmódosított termékkel szemben. A Jobbik minden szabadkereskedelmi egyezményt elutasít, a programjuk szerint a cél az élelmiszer önrendelkezés megvalósítása.