Az önkormányzat ünnepségén elsőként Takács Szabolcs kormánymegbízott tartotta meg beszédét. "Nehéz elhinni, hogy már hatvan éve annak az ősznek, amikor az egész világ Magyarországra figyelt" – kezdte a kormánymegbízott. "Egyre kevesebb ’56-os hős él már köztünk, de hálával és tisztelettel tartozunk irántuk, és kötelességünk emlékezetünkben őrizni őket."
„Hazánkat nem arra szánta a sors, hogy beolvadjon a kommunista diktatúrába. A magyar mindig szabadságszerető nemzet volt, és ha függetlensége volt a tét, az élete árán is védelmezte azt.”
1956 forradalmát nem szervezetek és értelmiségi csoportok irányították, hanem a szabadságvágy és a közösségtudat. 1956 forradalmát az utca népe vívta. „Kötelességünk ’56 személyes hőseinek bemutatása, emlékük méltó ápolása. Emlékeznünk és emlékeztetnünk kell, hogy az a szabadság, ami nekünk megadatott, nekik köszönhető."
Veszprém felelőssége ebben különösen nagy, hiszen városunkhoz kötődik a forradalom egyik legtisztább alakja, Brusznyai Árpád emléke. A nagy nevek mellett ugyanakkor gondolnunk kell azokra a névtelen hősökre is, kiknek nevét nem őrizte meg az emlékezet.
A kormánymegbízott szerint 1956 azt üzeni a mának, hogy nincs lehetetlen, és hogy soha nem mondhatunk le arról, hogy függetlenül, a magunk törvényei szerint élhessünk. Ha ehhez az üzenethez hűségesek maradunk, akkor mindig a forradalom szellemében cselekszünk majd.
Porga Gyula, Veszprém polgármestere is megosztotta ünnepi gondolatait. A veszprémi nők és férfiak közülünk valók voltak és mégis kiemelkedtek közülünk bátorságukkal, elszántságukkal és meggyőződésükkel, mely egy szabad, független, jobb világ létrehozására sarkallta őket. Az ’56-os hősök – nem törődve személyes érdekeikkel – mindannyiunk jobb életéért küldöttek.
„60 esztendő távolából ragyogja be lelkünket a forradalom lángja, amely október 23-án gyúlt ki először a lelkekben. 1956 a fény és a sötétség harca volt.”
A magyarok nem elszenvedői voltak többé saját sorsuknak, hanem tevékeny alakítói. A sorsát elszenvedő magyarságból ’56 őszén cselekvő magyarság született.
Soha nem feledhetjük el, a mai szabad, demokratikus Magyarország alapköveit ’56 hősei rakták le.
A város nevében Porga Gyula polgármester egy emlékplakettet nyújtott át minden jelenlévő ’56-os résztvevőnek, amely a város hálájának és tisztelenétek kifejezője. A köszönetnyilvánítás ideje alatt tiszteletadásként elhangzott minden ’56-os forradalmár neve, akik jelen voltak az eseményen, és azoké is, akik távolmaradtak.
Kőrösi Csaba, a Veszprém Petőfi Színház színművészének előadásában elhangzott Weöres Sándor Rapszódia a kivívott szabadságról című verse. Az ünnepi műsort Veszprém Város Vegyeskara is színesítette.
Az esemény zárásaként koszorúkat helyeztek el Brusznyai Árpád emlékművénél többek között a Magyar Vidék Országos Ötvenhatos Szervezet és a Történelmi Vitézi Rend, Veszprém MJV Önkormányzata és a Veszprém Megyei Kormányhivatal, Veszprém Megyei Rendőr-kapitányság, Munkástanácsok Veszprém Megyei Szövetsége, Kész Zoltán, országgyűlési képviselő, a Veszprém Megyei Önkormányzat, a Pannon Egyetem, Veszprém Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság és a Veszprémi Hivatásos Tűzoltó Parancsnokság nevében.