A megyei fejlesztési és képzési bizottságok javaslata alapján az állam minden évben meghatározza, hogy mely szakmák tanulását támogatja. A Szabóky Adolf Szakképzési Ösztöndíjat azok a diákok kaphatják meg, akik az adott tanévben az államilag meghatározott hiányszakmát nappali, iskolai rendszerű szakképzésben tanulják. A 2017-2018-as tanévre vonatkozó lehetőségek néhány napja jelentek meg.
„Az ösztöndíjra a szakiskolai vagy szakközépiskolai tanulmányaikat folytató diákok attól a tanévtől válnak jogosulttá, amikortól az általuk tanult szakképesítést hiány-szakképesítésként határozták meg” - tudta meg a napi.hu az Nemzetgazdasági Minisztériumtól.
„A szakgimnáziumi tanulmányokat folytató tanuló esetében pedig érettségi végzettséghez kötött, a szakmai érettségi vizsga ágazatához tartozó, hiány-szakképesítésnek minősülő szakképesítés szakmai vizsgájára felkészítő tizenharmadik évfolyamon, a szakmai érettségi vizsga ágazatához nem tartozó - a tizenharmadik vagy tizennegyedik évfolyam valamelyikére vonatkozóan hiány-szakképesítésnek minősülő - szakképesítés szakmai vizsgájára felkészítő tizennegyedik évfolyamon jogosult ösztöndíjra.”
„Fontos tudnivaló, hogy valamennyi iskola típus esetében a tanuló az ösztöndíjra a tanulmányait lezáró szakmai vizsga vagy komplex szakmai vizsga utolsó vizsgarészének letételére - a tanév rendjéről szóló miniszteri rendelet alapján - meghatározott időszak végéig jogosult. Ezt nem hosszabbítja meg sem a javító- sem a pótló vizsga időpontja” -írják.
Az NGM tájékoztatása szerint az ösztöndíj mértéke szakközépiskolai vagy szakiskolai tanulmányok esetében az első szakképzési évfolyam első félévében egységesen havonta 10 ezer forint, ezt követően a további félévekben, ha a tanulmányi átlageredmény:
- 2,51 és 3,0 között van, 10 ezer forint,
- 3,01 és 3,5 között van, 15 ezer forint,
- 3,51 és 4,0 között van, 20 ezer forint,
- 4,01 és 4,5 között van, 27 ezer forint,
- 4,51 és 5,0 között van, 35 ezer forint.
Az ösztöndíj havi mértéke szakgimnáziumi tanulmányok esetében, ha a tanulmányi átlageredmény:
- 3,01 és 3,5 között van, 20 ezer forint,
- 3,51 és 4,0 között van, 30 ezer forint,
- 4,01 és 4,5 között van, 40 ezer forint,
- 4,51 és 5,0 között van, 50 ezer forint.
A napi.hu a Magyar Közlöny alapján megyékre bontva kigyűjtötte azt is, mely szakmákat lesz érdemes majd tanulni a 2017-2018-as tanévben. Veszprém megyében az alábbiak tanulása esetén részesülhetünk ösztöndíjban:
Veszprém megye: ács; asztalos; elektronikai technikus; faipari technikus; festő, mázoló, tapétázó; gépgyártástechnológiai technikus; gépi forgácsoló; gyakorló ápoló; hegesztő; ipari gépész; kistermelői élelmiszerelőállító, falusi vendéglátó; kőműves; központifűtés- és gázhálózat rendszerszerelő; mezőgazdasági gépész; női szabó; szakács; szerszámkészítő; szociális gondozó és ápoló; vegyész technikus; villanyszerelő.
Címlapfotó: AFP