– Meglehetősen fiatalon kezdtél el politikával foglalkozni, a korodbelieket általában a bulizás köti le. Honnan ered ez a szemléleted? Miért döntöttél úgy, hogy ezt a pályát választod egy ilyen felfokozott időszakban?
– Jobboldali beállítottságú családból származom, tulajdonképpen születésemtől fogva egy fideszes nézeteket valló közösségben nőttem fel. Emiatt is gondoltam úgy, hogy nekem is tennem kell valamit az országért, a fiatal generációkért, és továbbépíteni egy olyan jobboldali fiatalokból álló közösséget Veszprémben, amely megvalósíthatja önmagát.
– A családod, a környezeted nem féltett ettől a pályától?
– Szerencsére a családom abszolút támogat, az ismerősi körömből viszont már előfordul, hogy kapok egy-két negatív megjegyzést.
– Valóban, azzal nem lehet vádolni a politikát, hogy túl jó lenne a megítélése manapság. Célod, célotok ezen a helyzeten javítani?
– Természetesen. Úgy látom, nagyon sok ember csatolja össze a politikát olyan fogalmakkal, amelyek egyáltalán nem relevánsak – például a korrupcióval. Pedig a kettő egyáltalán nem egyenlő. És ezen felül persze még rengeteg olyan dolog akad, ami miatt negatív lett néhányaknak a politika megítélése, pedig nem szabadna ezt a nézetet meghonosítani. Egy fiatal közösség tagjaiként, és azáltal, hogy rendszeresen szervezünk jótékonysági akciókat is, remélhetőleg sikerül leszedni ezeket a rárakódott rétegeket.
– A te megfogalmazásodban tehát mit jelent a politika? Miről kellene szólnia?
– Az emberekhez közelebb álló szempontból úgy tudnám megfogalmazni, hogy a politika egy olyan értékrendszer, amit szívesen képviselnek az adott ország bizonyos állampolgárai, azonosulni tudnak vele, és ezt az értékrendszert az ellenzékkel szemben intelligens vitákon keresztül megvédik, képviselik különböző programokkal.
– Közéleti tevékenységed kezdetben miben merült ki?
– Lassan két éve, hogy csatlakoztam a Fidelitas veszprémi csoportjához. Hál’ istennek egy nagyon jó, kb. 20 fős közösség fogadott, akikkel az első pillanattól kezdve baráti viszonyt ápolunk. A kezdetektől fogva részt veszek az akcióinkban, így egyre több embert is megismerhettem. Kárpátaljai rászorulóknak tartottunk süteményosztást, a karácsonyi vásárban volt egy jótékonysági akcióink, ahol a veszprémi kórháznak és a Bébi Mentő Alapítványnak gyűjtöttünk, de besegítettem több előadás szervezésében, illetve kampányidőszakban kivettem a részem én is a munkából.
– Tulajdonképpen milyen tevékenységet lát el pontosan a szervezetetek? Mi a hitvallásotok?
– A Fidelitas, és annak veszprémi csoportja is alapvetően egy jobboldali, kereszténydemokrata nézeteket valló és konzervatív irányvonalat képviselő fiatalok szövetsége, a Fidesz ifjúsági szervezete. Kinyilvánítjuk és továbbítjuk a fiatalok érdekeit, rendszeresen hozzászólunk a helyi politikai témákhoz is, illetve az ország- és világpolitikáról elmondjuk gondolatainkat. Több akció is kötődik a nevünkhöz. Az említetteken kívül például többször is szerveztünk kvízesteket az ifjúságnak a Skorpió pubban, ahol interaktív kérdéssorozatokban vehettek részt a fiatalok, és aki a legtöbb választ eltalálta, azt nyereménnyel jutalmaztuk. Több alkalommal felszólaltunk különböző eseményeken, valamint a tavalyi évben például elhívtuk Nógrádi György tanár urat, aki a migrációról és a biztonságpolitikáról tartott előadást az Agórában. Rendkívüli sikere volt, több száz ember eljött. Vendégünk volt egy Guinness-rekorder, Rakonczai Gábor is, aki egy motivációs előadást tartott a fiataloknak arról, hogyan valósítsák meg önmagukat és céljaikat – de természetesen mindenki számára nyitott volt az esemény. Ezt a rendezvénysorozatunkat folytatni is kívánjuk: tágabb időintervallumonként szeretnénk előadókat meghívni, illetve olyan interaktív rendezvényeket próbálunk szervezni, amiben a fiatalok is részt vehetnek, beleszólhatnak, kérdezhetnek, hozzá tehetnek.
– Korábban említetted, hogy számos jótékonysági akciót is szerveztek. Miért tartod fontosnak a karitatív tevékenységet?
– A jótékonyság országosan is a Fidelitas egyik alaptevékenysége, és ezt a vonalat képviseli a veszprémi szervezet is. A tavalyi évben elindítottunk egy karitatív rendezvénysorozatot, amit a 2017-es esztendőben is folytatunk: havonta legalább egyszer, de akár többször is szervezünk jótékonysági akciót. Igyekszünk minden lehetőséget megragadni, hogy a megmozdulásaink révén a Veszprémben élő családoknak, rászorulóknak minél zökkenőmentesebben telhessenek a hétköznapjai. Az utóbbi időben például rengeteg háztartási eszközt, sütőt, hűtőt, mikrót tudtunk eljuttatni a családoknak, illetve a Máltai Szeretetszolgálat Befogadás Házába is vittünk belőlük. Emellett legutóbb 45 adag ételt készítettünk el rászorulóknak, amit a helyszínen mi osztottunk ki.
– Civileket is bevontok az akciókba, vagy csak magatok ténykedtek?
– Csak magunk, de jelenleg van egy fontos együttműködésünk a Máltai Szeretetszolgálattal. Ők a karácsonyi vásárban több napon keresztül gyűjtöttek száraz élelmiszert és konzerveket, egy nap erejéig pedig mi is besegítettünk a standjuknál. Nagyon sikeres volt ez az akció, több mint 500 kg élelmiszer gyűlt össze.
– Hogy látod, mennyire hiánypótló ez a fajta tevékenységetek? Milyen a veszprémi helyzet?
– Veszprém nagyon jó helyen áll a jótékonyságban. Amikor szükség van közösségi összefogásra, mindig ott teremnek az emberek és összefognak a jó ügyért. Számomra is meglepő volt, mennyien hajlandóak adakozni: ha csak a karácsonyi akciót tekintem, 500 kg élelmiszer rengeteg. Veszprémben több szervezet is foglalkozik rászoruló vagy nélkülöző emberekkel, ezen a területen mindig lehet tevékenykedni. Úgy gondolom, hogy már egy őszinte beszélgetés is hatalmas motivációt tud adni, a tárgyi segítséggel együtt lelkileg is sokszor szükség van segítségnyújtásra.
Interjúnkat folytatjuk!