Mintegy 80 fő előtt tartotta meg Kész Zoltán évértékelő beszédét, rögvest kijelentve, hogy egy normális nemzet pontosan úgy működik, ahogy ez az esemény is és például Majtényi János bemutatkozása: civilek, jobb és baloldaliak egyaránt részt vehetnek rajta, és nem bűn mást gondolni, sőt erény vitázni és meghallgatni a másikat – noha nála csak utóbbi működött, jellegénél fogva ugyanis kérdéseket nem lehetett feltenni az évértékelőn.
Kész szerint ma azonban a diktátum, a bosszú lett a vezérelv, a Fidesz pedig a szavazóival együtt bezárja magát a gyűlölet falai közé.
Kész úgy fogalmazott: 2016 az önzés éve volt, amikor a nacionalizmus, az énközpontúság és a hülyének nézés tört utat magának. Ezt példázza a Brexit és Donald Trump elnöksége is. Ez azonban egy vesztes politika, aminek máris megvannak a gazdasági következményei, és amivel Magyarországnak is számolnia kell, ha ezt az irányt akarja követni. Kész szerint ennek senki nem örülne, csak Orbán Viktor és Putyin, akik esetében Orbán a száj, de Putyin a hang, ami kijön rajta.
A képviselő ennek kapcsán megjegyezte: úgy érzi, mintha fordított időkerékben ülne. Amikor 2010-ben a Fidesz került a kormányra, mindenki bizakodott, 2014-ben az elsöprő többséggel megnyert választáson már voltak, akik aggódtak, ha pedig 2018-ban ismét a kormánypárt nyerne, az – az első szabad választással szemben – az utolsó szabad választást jelentené, ami után már csak látszatválasztások történnének.
Kész szerint ugyanakkor az ellenzék számos eredménnyel bizonyította, hogy a Fidesz legyőzhető. Példaként az elmúlt év népszavazási kezdeményezéseit említette: az állami termőföldekkel kapcsolatos aláírásgyűjtést, a vasárnapi boltzár esetét, a kvótanépszavazást és az olimpiai aláírásgyűjtést. Hozzátette: 2015-ben ő is támogatta az olimpia ügyét, mert hitt benne, hogy mire eljön a tényleges cselekvések ideje, már nem kell tartani a korrupciótól és az oligarchák hatalmától, ami szerinte ma mozgatta volna az olimpiai pályázatot. Éppen ezért úgy véli, az olimpia legnagyobb ellensége nem a nemzeti egység hiánya volt, hanem a sunyiság.
Kész Zoltán szerint a legfontosabb feladat ma a szabad demokrácia megmentése, ő pedig hisz a helyi képviselet erejében és tiszta a lelkiismerete. „Büszke vagyok arra, hogy a Fidesz lejárató kampányt indított ellenem, mert ez azt jelenti, hogy félnek a Kész Zoltán-jelenségtől, attól, hogy a semmiből születhet egy erős ellenzék. És büszke vagyok a sikereimre is” – jelentette ki, felsorolva azokat: 199 parlamenti kérdésével a legaktívabb megyei képviselő, az éber kómában fekvőknek helyet szerzett, és a társasházi törvényen, valamint a kéttannyelvű iskolák érettségiztető módszerein is dolgozik.
Az országgyűlési képviselő egyben kritizálta a helyi Fideszt, akik szerinte nem Veszprémet, hanem a pártot képviselik, ezért is nincs előrelépés a gyerekkórház, a 8-as út 4X4 sávosításának, a húszemeletes renoválásának ügyében, vagy éppen a Pannon Egyetem Georgikon Karának elcsatolását illetően. Hozzátette ugyanakkor: nincsenek könnyű helyzetben a polgármesterek és a kistelepülési önkormányzatok, mert a jelenlegi rendszer épp az ő leépítésüket szorgalmazza. Holott a demokrácia utolsó építőkockái ők.
Kész szerint azonban van remény és fel lehet venni a kesztyűt: a helyi erők és a hiteles személyek összefogásával lehet nyerni, ha félre rakjuk az önérdekeket.