Nem csak az idei évre szánt költségvetés tárgyalja a színház felújítását: a kormany.hu oldalon közzétett határozat alapján a miniszterelnökség bruttó 50 millió forintos támogatási szerződést kötött az önkormányzattal a részletes megvalósítási tanulmány elkészítésére. A tanulmány várhatóan ez év közepéig elkészül.
Az első tényleges munkálatok természetesen még arrébb vannak, a jelenlegi pénzügyi ütemterv szerint pedig előreláthatólag 2020-ig valósulhat meg a teljes fejlesztés, a beavatkozás ugyanis több elemet is tartalmaz. A színház felújítása mellett elengedhetetlen a Színházkert rekonstrukciója, a zöldfelületek rehabilitálása és a megfelelő parkolási feltételek biztosítása is. Így együtt, az összehangolt és megfelelő színvonalú fejlesztések eredményeként kapcsolódhatna össze szervesen a város kulturális negyedét képező térség a történelmi központtal – áll a fenntartó fejlesztési javaslatában.
De mit is jelent ez a gyakorlatban?
Az épület
A beavatkozás legfontosabb része természetesen az intézmény épületének teljes körű rekonstrukciója. A Medgyaszay István által tervezett, 1908-ban elkészült Veszprémi Petőfi Színház épülete Veszprém városának legjelentősebb műemlékei közé tartozik, amely országos viszonylatban is kiemelkedő értékű és jelentőségű. A teátrumhoz komolyabban utoljára a 80-as években nyúltak hozzá, ekkor nyerte el jelenlegi formáját is. Eredetileg ugyanis az épület főhomlokzata (Nagy Sándor festőművész a Csodaszarvas legendája című sgrafittójával) a parkra nézett és itt helyezkedett el a főbejárat is. A teátrumhoz szorosan kapcsolódott a szomszédos Korona Szálló, a színház és a kaszinó épületei pedig egybenyitható együttest képeztek. A 80-as években viszont a színház déli főhomlokzatához – részben eltakarva azt – új épületszárnyat ragasztottak, amely ma a teátrum kiegészítő funkcióit fogadja be.
A tervek szerint az eredeti állapotot állítanák vissza a rekonstrukció során: a színházépület déli homlokzatának kiszabadítása érdekében az utólagosan létesített, kiszolgáló funkciójú épületszárnyat elbontanák, így kialakítva egy sokkal harmonikusabb összképet.
Emellett szükség lenne az időközben elavult műszaki megoldások aktualizálására és a tetők felújítására, épületgépészet, színházgépészet megújítására is.
Megújulna az egykori zeneiskola is
A régi főbejárat visszaállítása azt is jelenti, hogy a teátrumnak új helyre lenne szüksége, ahol elláthatja az elbontandó déli szárnyban működő feladatokat. Ami a kiegészítő funkciókat illeti, azt részben a főépület kiegészítéseként létesítendő épületszárnyban oldanák meg, amelyet az Óvári utca felől lehetne megközelíteni: itt szállítanák be a külső műhelyekben készült díszleteket és végeznék a színpadtechnika működtetéséhez szükséges feladatokat.
Emellett a régi Zeneiskola is nagy hangsúlyt kapna, ahol az adminisztrációs és kiegészítő feladatok ügyintézését oldhatná meg a színház.
A színházkert és a közlekedés
Nemcsak a teátrum épületére fér rá a felújítás, de a színházat övező Színházkertre is. Tájépítészetileg a kert koncepciótlan, nem mutat egységes képet, ráadásul a különleges engedéllyel itt parkoló járművek tovább rontják az összképet. A Kulturális Negyed kialakításához szükség lenne a környezet átalakítására, valamint a parkolás problematikusságának megoldására is, ami egyben előfeltétele is a Színházkert fejlesztésének.
Ennek érdekében a Szeglethy utca 121 és 122-es helyrajzi számú telkeken mintegy 200 fő befogadására alkalmas parkolót kellene kialakítani, amely elsősorban a teátrum parkolási igényeit tudná kiszolgálni. A tanulmány szerint továbbá parkolásra alkalmas terület lehet az egyetem telkének északi sarka, valamint a Komakút tér 5727 hrsz.-ú ingatlana.
Út a megvalósulásig
Mindezek alapján jól látszik, hogy egy hosszabban elnyúló és komoly anyagi vonzattal járó folyamatról van szó.
A pontos összeg persze még alakulhat, jelenleg az előkészítés zajlik: rendezni kell a tulajdonviszonyokat, pontos tervezési programot és tanulmánytervet kell meghatározni, valamint a későbbiekben beszerezni a hatósági engedélyeket. Csak ezt követően indulhat el a kivitelezés, várhatóan 2018 elején, a forrásfelhasználást tekintve pedig legkorábban 2020-ban adhatják át a megújult színházat.