IV. Schnitta Sámuel Országos Szakmai Emlékverseny döntőjét a Veszprémi Szakképzési Centrum „SÉF” Vendéglátóipari és Turisztikai Szakgimnázium és Szakközépiskola rendezte csütörtökön Veszprémben. A döntőt korábban regionális versenyek előzték meg, melynek során a győztes régiók csapatai jutottak döntőbe. A döntőn nem csak magyarországi, hanem egy-egy felvidéki, székelyföldi és vajdasági csapat is képviselte magát.
Veszprém megyében hiába meghatározó az idegenforgalom, van teli szállodával a környék, nincs elegendő munkaerő. Sok szálláshely tulajdonos jelezte már, hogy ki sem tud nyitni ebben a szezonban- mondta a verseny előtt dr. Somogyi Istvánné, a Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara főtitkára.
A főtitkár beszédében hozzátette: a kamara folyamatosan azon dolgozik, hogy minél többen válasszák ezt a szakmát, a számok mégis azt mutatják, hogy sokan mennek külföldre, vagy a munkaerőpiac más területein helyezkednek el. A kamara jelenlegi 2400 tanulószerződéséből 1000 a vendéglátó szakmacsoportban realizálódik. A 2015/16-os szezonban pedig 430-an szereztek mester oklevelet.
Porga Gyula köszöntőjében úgy fogalmazott, az ilyen megmérettetések, mint amilyen a Schnitta Sámuel emlékverseny, tökéletesen alkalmas arra, hogy visszaadja a vendéglátós szakma erejét és presztizsét. „Akik ma bejutottak a döntőbe, komolyan gondolják a szakma művelését.” Szükség van rájuk, a diákok vállán nyugszik az a felelősség, amely alapján az egész szakmát meg fogják ítélni a jövőben - mondta a polgármester.
Török István János, a Schnitta Sámuel Egyesület elnöke beszédében elmondta, a versenyt nyolc évvel ezelőtt a „szakma jobbításának érdekében” hozták létre, önerőből. Ennek érdekében egy szakkönyvet is megalkottak, valamint előkészítés alatt áll a leendő pincérek munkáját segítő kisfilm is. Nagy szükség van a támogatásra, a jövőben talán a minisztériumtól is kapnak némi hozzájárulást- mondta.
Schnitta Sámuel (1893–1968)
Nagy tekintélyű hazai és nemzetközi éttermi szakember volt. Tanulmányai után Európa nagyvárosaiban csiszolta tudását. Hazatérve a Dunapalota, majd a II. világháború után 1948–1958-ig a Margitszigeti Nagyszálló éttermi munkáját irányította. Az 1958-as Brüsszeli Világkiállítás magyar éttermét vezette. Az éttermi munkában nemzetközi iskolát teremtett. Szakiskolai tanár volt, 30 különféle szakirányú tankönyvpótló-jegyzetet írt. 1965–67-ben jelent meg a Felszolgálói ismeretek című szakkönyve (amit a szakmában egyszerűen csak Schnitta-ként emlegetnek), amelyen több generáció tanulói nőttek fel. Étlapszerkesztés szakkönyve szintén jelentős.