A pénteken, a tornacsarnokban megrendezett ünnepségen Horváthné Páter Beatrix intézményvezető ismertette az iskola történetének főbb mérföldköveit. A herendi lakosok által vásárolt telken 1899-ben épült négy tantermes iskola, melyhez igazgatói iroda és szolgálati lakás is tartozott. Akkoriban 208 tanulóval indult az oktatás – az iskola 1965-ben érte el létszámának csúcsát, amikor 468 diák koptatta a padokat.
Ekkorra már szükségessé vált egy új, modernebb, a kor igényeit kielégítő épületbe költöztetni az oktatást: a felső tagozatosok 1975 januárjában vehették birtokba az új épületet. Az elmúlt huszonöt évben aztán végleg elbúcsúztak az eredeti épülettől, és az alsó tagozat is az új iskolába költözött.
Az évtizedek során a tanári kar létszáma is megnövekedett: a kezdeti négyről mára harminchatra bővült a pedagógusok száma. Az igazgató megköszönte az ő munkájukat, ahogy az épület üzemeltetésében dolgozóknak is köszönetet mondott, meg persze mindenkinek, aki külső támogatóként bármilyen módon hozzájárult az intézmény működéséhez és fejlődéséhez.
Ovádi Péter parlamenti képviselő rámutatott: 125 évvel ezelőtt az elődök fontos lépést tettek, amikor kijelölték Herend útját a fejlődés felé. A képviselő azt tanácsolta a mai kor emberének: figyeljen oda az elődökre, mert a múlt meghatározza a jelenünket és a jövőnket is, folytassák a munkát, ami által Herend él és fejlődik.
Csiszárné Páricsi Mariann, a fenntartó Veszprémi Tankerület szakmai igazgatóhelyettese arról beszélt, hogy a herendi tantestület maximális színvonalon végzi munkáját, az intézmény képes alkalmazkodni az óriási kihívásokhoz, a létszám gyarapszik, a tanulmányi versenyeken és a továbbtanulás terén is szép eredményeket mutatnak fel.
Jánszky Lajos László korábbi polgármester is a pedagógusok munkáját méltatta, különösen a covid idején, a távoktatásban tanúsított helytállásukat. Emellett beszámolt az épület energetikai korszerűsítésének részleteiről.
Ujhelyi Gábor Alex, a település októberben hivatalba lépett új polgármestere felelevenítette, hogy ő maga is az iskola tanulója volt, gyerekei is ide jártak, felesége pedig aktív tagja volt a szülői munkaközösségnek, így családja ezer szállal kötődik a herendi iskolához, ahonnan nemcsak tudással, hanem életre szóló barátságokkal gazdagodva ballagott el. Mint mondta, az elmúlt százhuszonöt évben rengeteg változás történt, állandó maradt viszont a hit, hogy minden diák megérdemli a lehetőséget a fejlődésre és tanulásra.
A pénteki ünnepségen az iskola egykori és jelenlegi diákjai, valamint német nemzetiségi kulturális csoportok adtak színvonalas műsort.