Nagycsütörtök (idén április 13.) a keresztény hagyomány szerint az utolsó vacsora napja, amikor Jézus a Gecsemáné kertben búcsút vett tanítványaitól és felkészült az áldozatra. Jézus ugyanezen az estén mutatta be az első szentmisét.
A történet szerint Jézus erre a napra hívta össze tanítványait, hogy utoljára lakomázzanak együtt, mielőtt keresztre feszítik. A názáreti érkezése előtt tanítványai azon tanakodtak egy jeruzsálemi ház emeletén, hogy ki hol áll az általuk vélt ranglétrán. Jézus egyszer csak betoppant, majd szó nélkül mosni kezdte a döbbent férfiak lábát. Köztük a hangadó, Péter vette először a bátorságot, hogy megszólaljon: „Az én lábamat ugyan meg nem mosod!” Jézus erre így felelt: „Ti mesternek és úrnak szólítotok. Ha így van, vegyetek példát, tegyetek ti is így!”
Ez volt szeretete jelének megnyilvánulása. A példamutatást hirtelen megértették, melyről az utókor a mai napig megemlékezik.
Nagycsütörtöki lábmosás. Ismeretlen dél-német festő, XVII. sz. (A papság megalapítása)
Idén ezen a napon Ferenc pápa a palinói fegyházba látogat, hogy szentmisét mutasson be, valamint elvégezze a lábmosási szertartást. A Veszprémi Főegyházmegye papsága 10 órakor olajszentelési szentmisét tart a Szent Mihály-bazilikában a főegyházmegye papságával, 19 órakor pedig szentmise lesz az utolsó vacsora emlékére.
Húsvéti szokások
A Nagyhét ünnepeinek sorában a nagycsütörtök a gyász napja, a hagyomány szerint nagycsütörtöktől egészen szombati feltámadásig elhallgatnak a templomok harangjai, úgy tartják, „a harangok Rómába mentek”, ott gyászolják Krisztust, az újbóli megszólalásukig sok helyen kereplőket használtak az emberek, melynek gonosz űző erőt is tulajdonítottak. A tojás ajándékozása is innen ered, hiszen csütörtökönként a gyerekek a falvakat járták körbe, hogy mindenhonnan kiűzzék az ártó szellemeket. A felnőttek ezt jutalmazták tojással.
Faluhelyekhez köthető még a rosszat jelképező bábuk elégetése is, a lányok keresztjárást végeztek, majd „rózsavizet” vettek a környékbeli folyókból vagy patakokból és másnap, nagypénteken abban mosakodtak meg.
A virrasztás szintén elterjed nagycsütörtöki szokás. Jézus elfogása előtt tanítványaival az Olajfák hegyén virrasztott. Ennek emlékére a kálváriákon vagy út széli kereszteknél vagy más szent helyeken imádkoznak az emberek, hogy emlékezzenek a kétezer évvel ezelőtti eseményekre.
Címlapfotó: AFP / L'Osservatore Romano