A programsorozat fő célja a helyi innovációs ökoszisztémák lehetőségeinek bemutatása az inkubációtól kezdve a tőkebefektetésen át a nemzetközi piacra lépési lehetőségekig.
A köszöntőket követően kerekasztal-beszélgetést szerveztek többek között Porga Gyula veszprémi polgármester, dr. Kovács Gyula a Pannon Egyetem kancellárja és dr. Markovszky György a Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke részvételével, melynek témája a régiós startup ökoszisztéma, a Balaton-felvidéki Szilícium-völgy lehetősége volt.
Porga Gyula elmondta, hogy a fejlesztések és a fenntarthatóság mindenkor fontos volt. Most, a XXI. században a mezőgazdaságon és a szolgáltatási szektoron túl
a kreatív iparban való részvétel rendezi át a fogyasztást és a gazdaság szerkezetét.
Az a feladat, hogy ebbe az irányba gondolkozzunk, mivel ez az ökoszisztéma kialakulásának peremfeltétele.
Veszprémnek is, mint minden városnak nem csak joga, de kötelezettsége is van, így nem csak a közigazgatási határain belül kell gondolkodnia, hanem régiós szinten a fejlesztések és fenntarthatóság témakörben is. A város célja egy olyan kreatív ipari stratégia kialakítása, ami itt valósulhatna meg legelőször.
A Modern Városok program keretében létrejött a MOME és a Pannon Egyetem partnerségével egy gazdasági célú tudományos park, ahol az egyetemi kutatások már a piaci kutatásokhoz közelítenek.
A polgármester felhívta a figyelmet arra is, hogy alacsony – 1,8% – a munkanélküliek aránya a városban. Ez viszont a cégek szempontjából nem nagy öröm, hiszen számukra égető a munkaerőhiány. Ellenben pozitív, hogy az ország megyei jogú városai közül Veszprémben él a legtöbb értelmiségi, arányosan itt a legmagasabb a diplomások száma. A jövőképhez ezt az adottságot szeretnék megőrizni.
Ezért is a továbbiakban is központi szerepet kap az innováció és az oktatás a városban. A városfejlesztés kialakításához – polgármester szavaival élve
a „szexi Veszprém” kialakításához szükségük van a fiatalokra.
Ez Veszprém Európa Kulturális Fővárosa pályázatának is markáns része lesz.
Dr. Kovács Gyula, a Pannon Egyetem kancellárja az egyetem kutatásaira és fejlesztéseire tért ki beszédében. A pályázatokkal a hallgatók felé nyitnának, és kancellár biztatta a fiatalságot, hogy vállaljanak szerepet az ötletelésben és a feladatok végrehajtásában is. Az egyetem nagy hangsúlyt fektet a továbbiakban is a fejlesztésekbe való folyamatos erőforrások invesztálásra is. Céljuk, hogy a fiatalok maradjanak, és még többen jöjjenek a városba, valamint az egyetemre.
Dr. Markovszky György a Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a kamara feladataira és szerepére is kitért. Mint mondta, ők szintén arra törekednek, hogy még többen maradjanak Veszprémben. Feladatuknak látják, hogy
közelebb hozzák egymáshoz az egyetem és a fejlett gazdasági élet szereplőit.
Úgy látja, hogy a város, az egyetem és a kamara összefogásával ez elérhető lesz. Veszprémnek szembe kell néznie versenytársaival, Győrrel és Székesfehérvárral, akik a tömegtermelés által ”elszívják Veszprém erejét”. Meg kell találni azt, hogy Veszprém miben tud többet, miben más a többi városnál. Ha emellett áll ki a város, az egyetem és a kamara, akkor Veszprém versenyképes város lehet.