Bár a mostani járványidőszak miatt kevesen gyűltek össze a programon, az még nem volt kevésbé hasznos. Ugyan a család mint élő rendszer volt a téma, a figyelem inkább a család központi magját alkotó gyermek felé terelődött. Az anyukák kérdeztek, a szakértő pedig válaszolt, illetve közösen vitatták meg a felmerült kérdéseket.
Hogyan legyünk következetesek a gyermekünkkel?
A pszichológus szerint fontos, hogy ne vegyük el a gyermek elől a felelősséget, amikor megfogalmazzuk a teendőket, egy hétköznap időbeosztását, ne azt mondjuk, hogy „eszünk, alszunk, iskolába megyünk”, a gyermeknek meg kell tanulnia, hogy ezeket első szám első személyben kimondja, s csak magára vonatkoztassa.
Fontos, hogy következetesek legyünk a gyermekkel, s annak feltárása is számára, hogy vannak bizonyos határok, szabályok, amelyeket be kell tartania – ezeket nem lehet megúszni.
Kerkápoly Csabáné szerint az egyik gyakori hiba az, ha túlbeszéljük a gyermekkel a szabályokat; nem kell sokszor elmondani ugyanazt, fontos, hogy tömören, röviden fogalmazzunk, a gyermek elsőre is megérti, de az már az ő döntése, hogy elfogadja, és alkalmazza-e az elmondottakat.
Fontos a gyermekkel töltött minőségi idő
Fontos, hogy a gyermeknek meglegyen a biztonságérzete, időbeosztása is, hiszen számára a rutin adja a biztonságot. Hasznos, ha a szülők egyetértenek a nevelési elvekben, amelyek ugyan kicsit eltérhetnek, a lényeg, hogy a gyermek tudja, hogy melyik féltől mit várhat.
A gyermekkel való minőségi időtöltés a szülő-gyermek kapcsolat egyik legfontosabb pillére. Hasznos, ha a gyermekért gyalog tudunk menni az óvodába, iskolába, így ő hazafelé, út közben el tudja mesélni a napját, és fontos, hogy a gyermek akkor mondja a mondandóját, amikor akarja, nem amikor „anya végzett a mosással”, merthogy ekkor már úgysem akarja mondani – véli a szakértő. Fontos, hogy ha a gyermekhez beszélünk, nézzünk a szemébe.
Gyakran elkövetett hiba, hogy amikor a szülő a játszótéren „ a telefonját nyomkodja”, a gyermek pedig játszik, úgy gondolja, együtt vannak, holott ebben az esetben a gyerek úgy éli meg, hogy a szülő nincs igazán vele.
Rossz álmok és együtt alvás
Ugyan a szakértő nem ajánlja a gyermekkel együtt alvást, ebben azért megoszlanak a vélemények. Szerinte a leválást otthon kell segíteni, hogy később könnyebb legyen a közösségbe való beszokás.
Gyakori, hogy a gyermek egy-egy rossz álom után bebújik a szülők ágyába, azonban ez hosszabb távon nem hasznos. Ha a gyermek huzamosabb ideig rosszakat álmodik, hagyjuk, hogy elmesélje, kérjük meg, hogy rajzolja le, vagy esti meseolvasásnál inkább ő találjon ki mesét az álmából – így kibeszélve a traumát.