Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2026. március 26. Emánuel
Veszprém
7°C
2026. március 26. Emánuel
Veszprém
7°C

Új épületbe teszi át székhelyét az érseki levéltár

2018. február 25. 4:10
A turisták egyik legkedveltebb helyszíne a vár, a negyedben azonban még számos épület áll romosan és kihasználatlanul, köztük a piarista rendház. A tervek szerint az érseki levéltár költözésével az épület most új funkciót kaphatna. Karlinszky Balázst, a Veszprémi Főegyházmegyei Levéltár igazgatóját kérdeztük a pontos koncepcióról és a költözés okairól.

– Mi indokolja a levéltár elköltözését?

– A Veszprémi Főegyházmegyei Levéltár ma az érseki palotában található, ahol három raktára, a Veszprémi Érseki Könyvtárral közös kutatóterme, illetve egy irodahelyisége van. Emellett egy feldolgozó helyiségünk van a nagypréposti házban (az Érseki Hivatal épületében), és egy digitalizáló műhelyünk az ún. püspöki alkalmazottak házában (Vár. u. 14.). A palotában lévő raktáraink sajnos nem biztosítanak ideális környezetet az iratoknak, emellett raktári kapacitásaink végére értünk. Számításaink szerint a levéltár illetékességébe tartozó iratok mintegy fele még „házon kívül” található. Ez utóbbi alatt a rendszerváltás után létrejött egyházmegyei fenntartású intézmények „levéltárérett” dokumentumai, továbbá az érsekség száznyolcvan plébániájának helyi levéltárai értendők. (Több hazai püspökség és érsekség, sőt a határon túli magyar egyházmegyék is folytatnak ilyen irányú iratmentési tevékenységet.)

Karlinszky BalázsKarlinszky Balázs

– Hol lenne az új hely?

– A levéltár új helye a volt piarista rendházban lesz, amely a 20. század végén bő három évtizeden keresztül a megyei levéltárnak is otthont adott.

– Hogyan festene a levéltár ebben a koncepcióban, mivel tudna többet nyújtani az új hely?

– A leglényegesebb, hogy az épület felújítása lehetővé teszi a levéltári raktárak ideális kialakítását. A tervezés során figyelemmel voltunk a különböző szakmai ajánlásokban megfogalmazott követelményekre hőmérsékleti, páratartalmi, fény- és biztonságtechnikai vonatkozásban. A kutatóterem ezen kívül előadóteremként is működik majd, ahol konferenciáknak, könyvbemutatóknak, fogadásoknak és akár külső igények szerint más rendezvényeknek is helyet tudunk biztosítani. Emellett terveink között szerepel egy papírrestaurátor-műhely létrehozása is, ahol állományvédelmi szempontok szerint megelőző és kárelhárító tevékenység folyhat. Célunk továbbá, hogy a levéltár saját szakkönyvtárral rendelkezzen, amely az egyház(-megye) történeti kutatások bázisa lesz az itt őrzött, egyedi levéltári dokumentumok mellett.

– Mindenki előtt nyitva lenne a levéltár, bárki kutathatna?

– A Veszprémi Főegyházmegyei Levéltár most is minden 18. életévét betöltött személy számára nyitva áll – mint jogszabályokban meghatározott módon működő nyilvános magánlevéltár nem is tehetnénk másként. Itt jegyzem meg, hogy több más levéltárhoz hasonlóan intézményünk bizonyos iratai is kutathatók online módon, tehát a „nyitott kapuk” nemcsak a gyakorlatban, hanem virtuálisan is léteznek az archívum tekintetében.

– Nagyjából mennyibe kerülne a beruházás és mikor valósulhat meg?

– Jelenleg az engedélyezési terv elbírálása van folyamatban, ezt követően készül majd a kiviteli terv, s ideális esetben idén nyár végén, ősszel megkezdődhet a felújítás. Becsülhetően 500 millió forint körüli összeggel kalkulálunk, amelyhez, mivel közcélú feladatot is ellátunk, kormányzati támogatást is remélünk. A beruházás révén az épület mind külső, mind belső megjelenésében méltó módon szolgálhatja a levéltár, az érsekség, a vár és a város érdekeit.

vehir.hu
Domján Attila
további cikkek
Mesél az erdő – arborétumok művész szemmel kultúra Mesél az erdő – arborétumok művész szemmel A Művészetek Háza kétévente rendezi meg a Tavaszi Tárlatot, amelyen idén az arborétum tematikájára reflektáló műveket láthatunk. Dohnál Szonját, a kiállítás kurátorát kértük meg, segítsen eligazodni a sűrűjében, hogy a sok fa között megtaláljuk az erdőt. tegnap 17:39 Freddie: A saját tüzemből adok, de ettől nekem nem lesz kevesebb kultúra Freddie: A saját tüzemből adok, de ettől nekem nem lesz kevesebb Március 28-án Veszprémben, az Agóra Veszprém Kulturális Központ színpadán lép fel Fehérvári Gábor Alfréd, azaz Freddie, méghozzá a „Lélekbúvár – belső tűz” című országos turné részeként. Az est egy olyan koncertként épül fel, amelyben a dalok és a személyes gondolatok egymást erősítve jelennek meg. „Valami igazat, valódít adunk, mindenféle sallang nélkül” – fogalmaz a koncertről, amelynek középpontjában az önmagunkba vetett hit és a belső erőforrások keresése áll. 2026. március 23. 0:25 68 emberrel 27 órányi izgalmas beszélgetés egy kötetbe sűrítve kultúra 68 emberrel 27 órányi izgalmas beszélgetés egy kötetbe sűrítve A képernyőről a lapokra költözött a veszprémi StúDió podcast. Dióssy László és Wéber László népszerű beszélgetőműsorából a páros kiválasztott 68 „megkerülhetetlen” embert, akiknek az interjúit kötetbe foglalták. A péntek délután a Betekints Hotelben tartott bemutatón több érdekes és olykor megmosolyogtató kulisszatitkot is felfedtek a szerzők a könyvről. 2026. március 21. 13:11

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.