Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Megfizetett tudás, gyakorlatorientált oktatás

2018. március 19. 12:00
2010-re a hazai oktatási rendszer pénzügyileg a perem szélére sodródott, a reformoknak köszönhetően mára viszont egyre több iskola jut fejlesztési forrásokhoz, miközben a gazdaság is szorosabban működik együtt az intézményekkel.

MEGREFORMÁLT OKTATÁSI RENDSZER

2010-ben a Fidesz-kormány egy pénzügyileg csődbe ment oktatási rendszerrel és a gyerekek folyamatosan romló teljesítményével találta szembe magát. Az új kormány átfogó reformokat sürgetett: 2010 óta a korábbi évekhez képest 500 milliárd forinttal többet fordítottak köznevelésre, 2013-tól kezdve átlagosan 50%-kal növelték a pedagógusbéreket, és a tanulók 87%-nak ingyenes tankönyvcsomagot biztosítottak.

2013-tól kezdve a köznevelési alapfeladatokat is az állam vette át és a korábbi egyenlőtlen erőforrás allokáció mérséklésére létrehozták a KLIK-et, amelynek helyét 2017. január 1-jétől az önálló költségvetési szervként működő 58 tankerületi központ vette át. Ezzel a köznevelési intézmények működése stabilabbá vált, nőtt a szakmai önállóságuk, és az igazgatók nagyobb mozgásteret kaptak. A pedagógusképzés felvételi követelményeinek szigorodásával és a bérek emelésével pedig több és tehetséges tanár kerül ki a felsőoktatásból, ami a sikeres oktatási rendszer egyik alapfeltétele.

GAZDASÁGI ALAPOKRA HELYEZETT TUDÁS

A cégek számára évek óta problémát jelent a szakemberek hiánya, ezért a kormány 2012-ben bevezette a duális képzést a szakképzésben: a diákok a vállalatoknál szerezhetik meg a szükséges gyakorlati tudást, fizetést kapnak, a hiányszakmákban tanulók pedig további ösztöndíjhoz is juthatnak, így havonta akár 50 ezer forintot is hazavihetnek. 2016-tól átalakult a struktúra is: a szakiskolák szakközépiskola néven futnak tovább, ahol a diákok négy év után érettségit tesznek, majd újabb egy év után szakmát szereznek, míg a korábbi szakközépiskolákból létrejött szakgimnáziumban a tanulók négy év alatt érettségit és szakmát is szerezhetnek, így akkor is el tudnak helyezkedni, ha nem akarnak továbbtanulni.

A magyar szakképzési rendszer átalakítását ma már a külföldi oktatási szakemberek is elismerik, egyre több tanuló ér el kimagasló eredményeket szakmai világversenyeken, a vállalkozások pedig könnyebben jutnak megfelelő munkaerőhöz.

EGYETEMI INNOVÁCIÓS KUTATÓBÁZISOK

A piaci igényekhez való igazítás a felsőoktatási reformok egyik legfontosabb alapvetése is lett. 2015-től a kormány az egyetemeken is bevezette a duális képzési formát, amivel mindkét fél nyerhet: a fiatalok egyrészt piacképes tudásra és gyakorlatra tesznek szert, másrészt a vállalatok számára is sokkal tervezhetőbbé vált a munkaerő.

Mindemellett egyre fontosabbá válik az egyetemek K+F+I tevékenysége, amelyet a kormány is erősen támogat: részben az S3 stratégiához (intelligens szakosodási stratégia) illeszkedve számos olyan GINOP „K+F versenyképességi és kiválósági együttműködés” pályázat érhető el, mellyel az intézmények nemcsak oktatásuk és tudományos tevékenységük színvonalát növelhetik, de a gazdaság motorjaként is szolgálhatnak, valamint működésüket is finanszírozhatják.

FOLYAMATOS FEJLESZTÉS

Bár a változásokat illetően még vannak viták, tagadhatatlan érdem, hogy egyre több pénz jut fejlesztésekre: 2017-ben az elmúlt 30 év legnagyobb iskolafejlesztése indult el, melynek keretében mintegy 100 milliárd forint uniós és magyar forrásból 571 iskola újult, illetve újul meg, a következő években újabb félezer iskola korszerűsítése, valamint újak építése zajlik majd le, emellett 45 milliárd forintot fordítanak digitális fejlesztésekre.

Az eredmények Veszprémben is tetten érhetők: a Veszprémi Tankerületi Központ eddig összesen 1,7 milliárd forintot nyert iskolai infrastrukturális fejlesztésekre, de szépülnek a helyi óvodák is. A Pannon Egyetem erős kutatás-fejlesztési potenciáljával pedig egyfajta tudásközponttá növi ki magát: az intézmény a 2020-ig tartó programozási ciklusban több mint 40 operatív programra csaknem 15 milliárd forintnyi támogatást nyert el idáig, amelyek között számos országos és nemzetközi hírű innováció szerepelt már. Az egyetem emellett fontos szereplője lesz az Aranyos-völgyben kialakítandó tudásparknak is, de hasonlóan nagy volumenű fejlesztés lesz a Szakipark is, mely a szakképzésben nyújt segítséget.

vehir.hu
további cikkek
Középpontban a környezeti nevelés Pannon Egyetem Középpontban a környezeti nevelés A Pannon Egyetemen 2022 óta fut a Tématerületi Kiválósági Program 2021 keretében a Nemzeti Kutatások alprogram, amely a környezettudatos életmóddal kapcsolatos társadalmi és nyelvi attitűdök vizsgálatát veszi górcső alá online szövegek és kérdőíves felmérések alapján. A projekt 2025 végéig tart. 2024. december 19. 18:19 Digitális eszközökkel a jövő oktatásáért: laptopokat kaptak az 5. és 9. évfolyamos diákok Digitális eszközökkel a jövő oktatásáért: laptopokat kaptak az 5. és 9. évfolyamos diákok Újabb lépést tett a magyar oktatási rendszer a digitalizáció felé: immár negyedik alkalommal osztottak ki számítástechnikai eszközöket az iskolások számára kormányzati támogatásból. A program keretében országszerte 125 ezer laptopot kaptak az 5. és 9. évfolyamos tanulók, amelyek tabletként is funkcionálnak. A diákoknak csupán igényelniük kellett a gépeket, és mindenki, aki jelentkezett, meg is kapta az eszközt. 2024. november 28. 12:20 Mestereket avattak az Iparkamarában közélet Mestereket avattak az Iparkamarában Huszonégyen vehették át mesterlevelüket kedd délelőtt a Veszprém Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara rendezvénytermében. 2024. november 26. 14:29 125 éves a herendi iskola közélet 125 éves a herendi iskola Fennállásának 125. évfordulóját és az új épület felavatásának félévszázados jubileumát ünnepelte pénteken a Herendi Német Nemzetiségi Általános Iskola. 2024. november 16. 14:51

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.