Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 25. Katalin
Veszprém
1°C
2024. november 25. Katalin
Veszprém
1°C

Adjuk vissza a várost az embereknek!

2018. május 7. 4:00
A modernizmus egy sor vívmányt hozott az emberek életébe, épp csak urbanisztikai vonalon üldözi el lassan a polgárokat a városokból. Márpedig az élhetőség igénye egyre erősebben kopogtat az ajtón, így itt volt már az ideje átgondolni a várostervezési szokásainkat.

Jelen esetben tökéletes alkalom erre Veszprém esetén az Európa Kulturális Fővárosa 2023 pályázat, melynek egyik célja a városi kultúra fejlesztése. Ehhez kapcsolódóan szerveztek konferenciát hétfőn a Hangvillában, ahol neves szakemberek adtak tanácsokat a témában.

A kultúra, mint az építkezés alapja

Kultúra alatt persze sok mindent érthetünk, a köszöntő beszédek során pedig a konferenciát megnyitó személyek több vetületét is kifejtették.

Porga Gyula szerint ha már EKF-ről beszélünk, az nem csak egy cím megszerzéséről szól, éppen ellenkezőleg, annál sokkal fontosabb az út, amin elindultak, a pályázatra pedig úgy tekintenek, mint egy ösztöndíjra, tanulási folyamatra, ami megmutatja, hogyan építhetnek jobb várost. Ám ez egyedül nem lehetséges, éppen ezért gondolkodnak térségi összefogásban. Másrészt azt is látják, hogy míg a nagyvárosok jobbára megtalálták funkcióikat, a Veszprémhez hasonló vidéki városok még keresik a helyüket – gondoljunk csak például az elvándorlás példájára. „Ez nemcsak hazai sajátosság, hanem európai is, éppen ezért szeretnénk a pályázat során Európától tanulni, ugyanakkor reméljük, mi is jó példával szolgálhatunk” – fogalmazott a polgármester.

A betegsége miatt távolmaradó dr. Meggyesi Tamás építész nevében Winkler Nóra arról beszélt, milyen összefüggései vannak a kultúrának a várostervezéssel. Meggyesi szerint az urbanisztikának szolidárisnak kell lennie, egyfajta középpótlékként kell szolgálnia, amely az integráció elvét és az egyensúlyt képviseli, és amelyben nagyon erősen jelen van a kultúra, amely a gyökereink őrzését is jelenti, s amely az egyetlen, ami identitást adhat a városnak, ami a hely szellemiségét alakíthatja. Mert hiába jó egy épület, csak akkor lesz életképes, ha szolidáris a környezetével – és ez alapvető fontosságú a városok megtervezésénél.

Hasonlóan vélekedik Navracsics Tibor uniós biztos, aki úgy véli, a kultúra épp úgy vesz körbe minket, mint a levegő, s így ahhoz hasonlóan nem létezhetünk nélküle. Kultúra nélkül elszigeteltek lennénk, nem lennénk önazonosak, közösség sem jöhetne létre, márpedig az EU célja éppen az, hogy a közösségek közössége legyen a már meglévő alapokra építve, kiegészítve és jobbá téve azt. Ehhez az urbanisztika épp úgy hozzátesz, amire Veszprém is jó példa, hiszen éppen a konferencia helyszíne bizonyítja, hogy a múlt és a jelen feszültsége innovativitást, kreativitást is magával hozhat, ahol ma már közösségek találkoznak.

Hogyan építsünk jó várost? Emberekkel.

Egy élhető város létrehozásához elengedhetetlen tehát a kulturális örökségünk figyelembe vétele, ugyanakkor talán ennél is fontosabbak az ott élő emberek. Márpedig Jan Gehl, a konferencia díszvendége szerint pont ők azok, akiket a modernizáció kompletten kihagyott a képletből.

A 60-as évek robbanásszerűen meginduló urbanizációjának következtében az építészek úgy gondolták, minden, ami korábban igaz volt az emberekre, elavult, egy új ember született, aki folyamatosan elfoglalt, rohan és technokrata, és semmi szüksége nagy terekre, ahol élhetné az életét. A modernisták az objektumokra koncentráltak, hatalmas épületeket húztak fel, a tájépítészetet nagyjából egy az egyben kidobták a kukába, minden olyan területet pedig, ahol nem objektumok voltak, felesleges területnek ítéltek meg. Erre tett aztán rá egy lapáttal a motorizáció és az autók inváziója, hiszen a felesleges területeket lehetett parkolókként hasznosítani.

Csakhogy ez a modell nem számolt az emberi léptékkel, ami minden technológiai újítás ellenére is változatlan, és hogy az emberek alapvető szükségletei még mindig ugyanolyanok, amiket ha nem kap, egy idő után egész egyszerűen kivonul a városból.

Szerencsére az eszetlen építkezés ellen elég hamar elkezdtek felszólni, az elmúlt évtizedekben több kutatás is folyt arról, hogyan lehetne emberbarát városokat építeni, a 21. században pedig ez gyakorlatilag alapvető kritériummá vált. Hogyan lehet tehát eleget tenni ennek a kívánalomnak? Például a következőkkel:

  • Ne szórjuk szét az embereket: társasági lények vagyunk, keressük a hozzánk hasonlókat. Ha elszeparáljuk az embereket egymástól, ki fognak halni a városok.
  • Legyen szép a környezet, ahol a társasági élet zajlana, különben az emberek nem fognak oda menni.
  • Három dolgot mindenképpen teljesíteni kell a városnak, amiben élünk: legyen biztonságos, kényelmes és élvezetes!
  • A tervezés fontos, de a siker kulcsa a részletekben rejlik: ha csak egy tényezőt is kihagyunk, csorbul az összkép. Vegyünk példát Siena főteréről, a Piazza del Camporól, amely kutatások szerint a legemberbarátabb környezet.
  • Legyen fenntartható a város: minél több zöldfelület kell, másrészt
  • felejtsük el az egyéni mobilitás luxusát, ami nemcsak egy csomó teret vesz el az autók miatt, de az egészségre is káros. A WHO jelentése szerint a külvárosokban sokkal hamarabb halnak meg az emberek az ún. ülő szindróma miatt: mivel naponta ingáznak, többet ülnek, pedig napi 1 óra sétával már elérhetnénk, hogy 7 évvel tovább éljünk. Szóval sétáljunk, biciklizzünk vagy használjuk a tömegközlekedést.
  • Ne felejtsük el az időseket se, akik már nehezebben mozognak. Találjunk olyan helyet, ahol ők is jól érzik magukat.

Siena: tökéletes példa az emberbarát környezetreSiena: tökéletes példa az emberbarát környezetre

A jó ötletek persze itt még nem állnak meg, ezek csak alapok. Az igazi sikerhez nem árt például ráérezni a civilek erejére. A #makethecity mozgalom ma akár hashtagként is szolgálhatna, hiszen látjuk, a legizgalmasabb projektek sokszor alulról szerveződnek. Ráadásul a közigazgatási szervek keze olykor meg van kötve, míg összefogással a városképet romboló elhagyatott épületeknek is új színt adhatunk és kultúrát vihetünk be (lásd a NyitvaFesztivál sikerét). De ha valaki igazán profi akar lenni, érdemes a smart city megoldásokra is alapoznia, amely ma már egyáltalán nem ördögtől való dolog.

EKF
Bertalan Melinda
Szalai Csaba
további cikkek
Filmbemutatón az EKF öröksége: a régió fejlődése és a közös jövő építése Európa Kulturális Fővárosa Filmbemutatón az EKF öröksége: a régió fejlődése és a közös jövő építése Veszprém és a Bakony-Balaton régió számára az Európa Kulturális Fővárosa 2023-as cím elnyerése és megvalósítása mérföldkő volt, amely új lendületet adott a helyi közösségeknek és a kulturális életnek. Ezt a kiemelkedő évet és az általa elindított kezdeményezéseket egy átfogó dokumentumfilm örökítette meg, amelyet pénteken mutattak be elsőként a FOTON Audiovizuális Centrumban. A film és az azt követő panelbeszélgetés bemutatta, hogyan született meg az ötlet, milyen háttérmunka zajlott az események mögött, és milyen irányokban folytatódhatnak az EKF által elindított folyamatok. 2024. november 15. 23:25 A kezdeti bizonytalanság után valódi együttműködés jött létre – interjú Mike Friderikával, az EKF programfejlesztési igazgatójával interjú A kezdeti bizonytalanság után valódi együttműködés jött létre – interjú Mike Friderikával, az EKF programfejlesztési igazgatójával Dr. Mike Friderika nyolc éven át meghatározó szereplőként vett részt, már a kezdetektől, a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa programban, amely új alapokra helyezte Veszprém és a Bakony-Balaton régió kulturális életét. 2024. november 12. 17:26 Markovits Alíz: Ha egy város ismeri saját értékeit, sugárzik, ragyog Markovits Alíz: Ha egy város ismeri saját értékeit, sugárzik, ragyog Markovits Alíz, az Európa Kulturális Fővárosa program vezérigazgatója nemrégiben kapott Pro Urbe érdemérmet Veszprém város önkormányzatától. Kiemelkedő munkáját mi sem bizonyítja jobban, mint a 2023-as év sikeressége, ennek pontos részleteiről őt kérdeztük. Markovits Alíz korábban már Kőszeg városában bizonyított, mára erős kötődése van Veszprém felé is, így lánya ősszel veszprémi gimnáziumban kezdi meg tanulmányait. Az EKF sikeréről, eredményeiről, a 2023-as év nehézségeiről kérdeztük a vezérigazgatót. 2024. szeptember 16. 12:47 Átadták a Gizella-díjakat Átadták a Gizella-díjakat Szombat este a hét megkoronázásaként a Gizella-díjak átadására is sor került. Idén Kellerné Egresi Zsuzsanna, Lugossy László, valamint a Zonta Club érdemelte ki az elismerést. 2024. május 11. 20:51

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.