Dr. Horváth Zsolt, a díjat adományozó Pannon Térség Fejlődéséért Alapítvány kuratóriumi elnöke köszöntőjében felelevenítette, a Pedagógusok a kistelepülésekért díjat még 2007-ben alapították azzal a céllal, hogy azokat a ritkán méltatott pedagógusokat is elismerjék, akik nemcsak oktató-nevelő tevékenységet folytatnak iskolájukban, de közéleti megmozdulásaik révén a település épüléséért is folyamatosan tesznek. A díjat 2013-ig minden évben átadták, két évig azonban kényszerű szünet következett Dobos Krisztina matematikus, közgazdász, gimnáziumi és egyetemi oktató, a védnöki testület alapító tagjának halála miatt. 2016-ban aztán Ovádi Péter, a térség parlamenti képviselője ismét felkarolta a díjat, azóta a pedagógusok kitüntetésével Dobos Krisztina emléke előtt is adóznak, s a hagyományteremtő kezdeményezést több környékbeli közösség is átvette.
A díjra minden évben a település közössége terjeszti fel az oktatókat, akik közül a védnöki testület (Galambos Szilvia, Garai György és Halmay György) választja ki a három legérdemesebbet. Idén az elismeréseket Réfi Tamásné, márkói óvodapedagógus, Szabóné Stenger Erika, a Herendi Hétszínvilág Óvoda és Bölcsőde munkatársa és a nemesvámosi Szokolainé Polyák Tünde vehette át Ovádi Pétertől, Halmay Györgytől és Garai Györgytől.
Réfi Tamásné 1988 óta dolgozik a márkói óvodában, 2000-től kezdve nyolc évig az intézmény vezetője volt. Vezetői tevékenysége során nagy hangsúlyt fektetett az óvodában zajló szakmai munka fejlesztésére, a nevelőmunkát segítő eszközök beszerzésére, korszerűsítésére. Kiváló kapcsolatot alakított ki a szülői munkaközösséggel, melynek eredményeként minden évben jótékonysági bált rendeznek, amelynek bevételeit további fejlesztésekre fordítják. Réfi Tamásné kétkezi munkájának nyomán is szépült az óvoda, de a helyi vállalkozókkal együttműködve is sokat tett a falu közösségéért, például Mikulás-ünnepségek szervezése és a nyugdíjasok anyák napi köszöntése révén. A mögötte lévő 30 éves pedagógusi tevékenység során a következetesség és a szakma iránti elhivatottság jellemezte és jellemzi, méltó képviselője a pedagógus társadalomnak és óvodája példaképe.
Szabóné Stenger Erika 1985-től dolgozik a Herendi Hétszínvilág Óvoda és Bölcsődében, mint szakképzett óvodapedagógus. A hátrányos helyzetű, sajátos nevelésű igényű vagy beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézségekkel küzdő gyermekek nevelésében kiemelkedő módszertani felkészültsége, az egyéni bánásmód híve. A német nemzetiségi csoport óvónőjeként nagy hangsúlyt fektet a hagyományok ápolására, de a magyar népi kultúra őrzésére is figyel. 2011 óta néptáncot oktat és a népi kultúra közvetítéséért, az egész óvoda tehetséggondozásáért is felel. Mára hagyománnyá vált, hogy néptáncos csoportjának évzárója minden május végén a Kultúrház programjának egyik üde színfoltja, az óvodai ünnepségek előadásai pedig nagy összetartást sugallnak.
Szokolainé Polyák Tünde magas színvonalú szakmai tevékenysége ismert és elismert a Nemesvámoson élők, a szülők, a diákok és a helyi civil szervezetek körében is. Fáradhatatlan szívóssággal, lelkesedéssel készíti fel iskolája diákjait a sportversenyeken való részvételre: évtizedeken keresztül szervezte és irányította a tanulók tanulmányi és sport versenyeken való részvételét. A helyi Bajnok Diák Sportegyesület elnökeként éveken át nevelte a gyerekeket az egészséges életmód, a mozgás fontosságára. Kiemelt szerepe volt a diákok magyarságtudatának és hazaszeretetének elmélyítésében az iskolai megemlékezések szervezésével nemzeti ünnepek alkalmával. Kiválóan bánik a gyerekekkel, segíti őket tehetségük kibontakoztatásában, hogy sikeres és boldog felnőttekké válhassanak. A fenntartható fejlődés,valamint a környezetvédelemre nevelés is fontos számára – ezt bizonyítja a helyi általános iskola ÖKOISKOLA 2014 címének elnyerése is.
A pedagógusok a Herendi Porcelánmanufaktúra dísztárgya mellett pénzbeli jutalomban részesültek.