Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. május 7. Gizella
Veszprém
19°C
2024. május 7. Gizella
Veszprém
19°C

Túl sok pozitívumra ne számítsunk az időjárástól

2018. augusztus 24. 12:00
Veszprémben, a Pannon Egyetemen tartotta 37. országos vándorgyűlését a Magyar Meteorológiai Társaság, ahol átfogó képet rajzoltak az elmúlt időszak éghajlati és időjárási változásairól, felvázolva a jövő legfontosabb kérdéseit is.

Az egyetem és a város nevében Gelencsér András rektor és Brányi Mária polgármester, valamint László Tibor Zoltán környezetvédelemért felelős helyettes államtitkár köszöntötte a kétnapos, csütörtökön és pénteken zajló konferencia résztvevőit, rövid történelmi sétára is invitálva a jelenlévőket a társaság és Veszprém környezettudományos életének felidézésével.

László Tibor ZoltánLászló Tibor Zoltán

Az 1925-ben alapított Magyar Meteorológiai Társaság tagjai utoljára 1962-ben jártak itt kétévente megrendezett vándorgyűlésük alkalmával, akik akkor még csak Bolgár Mihály és Cholnoky Jenő munkásságán nyomait tapasztalhatták a témában. Azóta sokat változott a világ. Míg a tudományos kutatás megkomolyodott a városban – az MTA-val együttműködő Környezettudományi Intézet működik az egyetemen, a légi vezetésnek köszönhetően az ország egyik legkorszerűbb meteorológiai bázisa kapott itt helyet –, az időjárás mondhatni megbolondult: egyre szeszélyesebb és hóbortosabb, aminek leginkább a mezőgazdaság issza meg a levét.

Brányi MáriaBrányi Mária

Már amennyiben van mit „meginni”, ha kevésbé képletesek akarunk lenni, a jelenlegi hidrológiai változások fejében ugyanis nem áll túl jól a szénánk. Számítások szerint 6-7 év múlva akár a világ egyharmada vízhiánnyal küzdhet, s bármennyire is úgy tűnik, hogy ez itt minket a Kárpát-medencében nem igen érint, a helyzet az, hogy a globális hatásokat nem lehet kikerülni, a víz pedig olyasmi, ami mindent összeköt, és amelynek változásai mindenre kihatnak, többek között a klímára is. Szóval amikor meteorológiáról beszélünk, nem csupán arról van szó, hogy süt-e nap, szakad-e az eső vagy épp július közepén is csak 20 fokban didergünk, hanem arról is, hogy éppen milyen hidrológiai változások zajlanak – ahogy arra például Szöllősi-Nagy András nyitóelőadása is rámutatott.

Gelencsér András ugyancsak előadottGelencsér András ugyancsak előadott

A Föld klímája persze 3,7 milliárd éve változik, csakhogy az utóbbi időben mintha nagyobb sebességre kapcsolt volna a változás és a hidrológiai ciklus is felgyorsult volna. Ez nem lenne túl jó hír, mert a környezetünk a vízkészlet pici változására is nagyon érzékenyen reagál, egyre több szélsőségesebb helyzetet teremtve. Márpedig a tapasztalatok kevésbé az ellenkezőjét mutatják: a 20. század természeti katasztrófáinak 80%-át a víz okozta, az ún. 100 éves árvizek szinte 20 évente beköszöntenek, egyre több a cunami, miközben az esőerdők csökkenése és a kihaló fajok száma exponenciálisan nő, az emberiség pedig lassan eléri azt a 4000 km³-es vízfelhasználási határt, aminek átlépése irreverzibilis folyamatok elindításához vezet.

Egyértelműen egy új geológiai korba, az antropocén korába léptünk, ahol a régi matematikai statisztikai modellekkel már nem számolhatunk. Pozitívum, hogy a technológia és a tudomány fejlődött az utóbbi évtizedekben, egyre komolyabb árvíz-előrejelző rendszerünk van, képesek vagyunk a Föld vízkészletének modellezésére, a szatellittechnológia is javul, fontos lenne azonban további nemzeti kutatási programokat is indítani, hogy megoldást találjunk arra, miként lehetne valamit tenni az amúgy sem túl tetemes mennyiségnek számító felszíni vízkészletünk fogyása ellen.

Hiába csak szcenárióink vannak ugyanis azt illetően, milyen következményekkel járhatnak a természeti változások, amelyek nem kőbe vésettek, túl sok optimizmusra azért nem akadnak okot a mostani időjárási körülmények.

Bertalan Melinda
Domján Attila
további cikkek
Hamarosan egy igazi MI-24-es helikopter költözik Veszprém határába Hamarosan egy igazi MI-24-es helikopter költözik Veszprém határába Megérkezett a 8-as út mellé, a szentkirályszabadjai repülőtér bekötőútjához az az egykori NDK-s helikopter, ami nemsokára méltó emlékműként őrzi tovább Veszprém katonahagyományait. ma 12:34 Matematikával folytatódott az írásbeli érettségi Matematikával folytatódott az írásbeli érettségi Matematikával folytatódott kedd reggel 9 órától az írásbeli érettségi. ma 10:45 Egy sorrend már most biztos a választások előtt választás 2024 Egy sorrend már most biztos a választások előtt Hétfő délután a veszprémi Helyi Választási Bizottság  kisorsolta, milyen sorrendben szerepeljenek a jelöltek a szavazólapon a június 9-ei önkormányzati választáson. A polgármester- és/vagy képviselő-jelöltekkel együtt összesen 61-en mérettetik meg magukat a választáson. ma 10:03 Vona Gábor Veszprémben: az EP-választás tétje nem a kormányváltás, hanem az ellenzékváltás politika Vona Gábor Veszprémben: az EP-választás tétje nem a kormányváltás, hanem az ellenzékváltás Péntek délután a Második Reformkor párt színeiben Vona Gábor is ellátogatott Veszprémbe országjárásának keretében. A Jobbik egykori elnöke és miniszterelnök-jelöltje tavaly szeptemberben formálta át párttá az addigi alapítványát, amivel az EP-választáson el is fog indulni. A Vehír több témában is kérdezte a pártvezetőt, Vona Gábor pedig a mainstream ellenzéki forradalmi narratíva helyett egy jóval reálisabb politikai képet és célokat festett fel. ma 9:56

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.