„Hagyjuk, hogy az eredmények és a számok beszéljenek” – emelte ki Ovádi Péter, aki részletesen bemutatta az állatvédelmi cselekvési terv keretében elért konkrét eredményeket, és tételesen cáfolta a vitatott állításokat. Ezeket az alábbiakban részletesen bemutatjuk.
Hazugság:
Az állam által létrehozott alapítvány tevékenységéről semmit nem tudni.
Valóság:
A 2023-ban bejegyzett Közös ügyünk az állatvédelem közhasznú Alapítvány közfeladatokat lát el, és fontos célja, hogy minden lépéséről széles körben tájékoztassa a közvéleményt, amit honlapján, közösségi média felületein, sajtóközlemények és interjúk útján folyamatosan meg is tesz.
Hazugság:
Az ebrendészeti telepek 14 nap után elaltathatják az állatokat.
Valóság:
Megemeltük a kötelező tartási időt 2022-ben 45 napra, ami csak abban a kivételes esetben következhet be, ha az állat tulajdonosa ismeretlen, az állatot nem fogadják örökbe és további tartását állatmenhely sem vállalja.
Hazugság:
Magyarországon a háziállatok fele kóbor.
Valóság:
Magyarország állatszerető ország, a háztartások háromnegyede tart valamilyen állatot, minden második háztartás kutyatartó. Szó sincs arról, hogy a háziállatok fele kóbor lenne. Bár a kóborállat-állomány csökkentése valóban kiemelt feladat, még a legpesszimistább becslések szerint sem haladja meg a kóbor kutyák száma az összes kutya 4-5 %-át .
Hazugság:
Az állatvédő civil szervezetek nem kapnak állami támogatást.
Valóság:
A civil szervezetek munkájának megbecsülése mindig prioritás volt számunkra, az elmúlt két évben több mint 1 milliárd 200 millió forinttal támogattuk áldozatos tevékenységüket, ami természetesen továbbra is célkitűzésünk.
Hazugság:
Az állatvásárokon továbbra is lehet okiratokkal és mikrochippel rendelkező kutyákat és macskákat árusítani.
Valóság:
Az állatvásárokon a Kormány 319/2024. rendeletének értelmében éppen tegnapi naptól már [S3] tilos kutyát és macskát árusítani, függetlenül attól, hogy rendelkeznek-e törzskönyvvel, mikrochippel vagy kötelező oltással.
Hazugság:
A szaporítók ellen nem tettünk semmit a jogalkotás területén.
Valóság:
Kiterjesztettük a kötelező FELIR regisztrációt az állatokkal kereskedőkre is, illetve az állatkínzó szaporítást büntetőjogi környezetbe emeltük: akár már 5 évig terjedő szabadságvesztéssel is számolhatnak azok, akik elkövetik a bűncselekmény, ami nemzetközi összehasonlításban is kifejezetten magas maximális büntetési tételnek számít. Legfrissebb módosításunk szerint pedig állatvásárokon nem lehet többé kutyákat és macskákat árusítani, ami nagy mérföldkő a szaporítók elleni küzdelem területén.
Hazugság:
A gyermekek nem részesülnek kellő edukációban az állatvédelem területén.
Valóság:
Az idei évben harmadik alkalommal rendeztük meg az Állatvédelmi Témahetet a közoktatási intézményekben 315 ezer gyermek részvételével, akik az oktatási tevékenység mellett több mint 58 ezer kilométert sétáltak menhelyi kutyákkal és több mint 32 tonna tápot gyűjtöttek az állatoknak. 2021 óta az Állatorvostudományi Egyetem évről évre meghirdeti az Év Állatvédő Oktatási Intézményei pályázatot, idén már 492 állatbarát bölcsődét, általános iskolát, középiskolát, gyermekotthont és gyógypedagógiai intézményt avattunk szerte az országban.
Hazugság:
A hatóságok nem részesülnek kellő állatvédelmi edukációban.
Valóság:
A Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány tavaly indította el kifejezetten erre a célja szakmai programját. 2025 végéig minden vármegyében sor kerül a jelenléti képzésre azok számára, akik akár hatóságként, akár civilként részt vesznek az állatvédelmi eljárásokban, és Magyarország legteljesebb állatvédelmi információs csomagja, 1700 oldalnyi szakmai tananyag is rendelkezésre áll számukra. Az elmúlt három év fejleménye, hogy először hazánk történetében megkezdődött a kifejezetten állatvédelemre specializált szakállatorvosok, szakjogászok, szakpedagógusok és egyéb diplomás szakemberek képzése, ami ebben a formában európai szinten is egyedülálló. Közülük sokan hatósági feladatokat is már ellátnak.
Hazugság:
Az örökbefogadási szabályokat könnyíteni szükséges
Valóság:
Egy állat társsá választása nem lehet hirtelen jött ötlet, hanem egy életre szóló vállalás. Egyértelmű, hogy a civil szervezetek által meghatározott örökbefogadási szabályokon nem könnyíteni kell, hanem azokat maradéktalanul betartani. Szakértőink létrehoztak egy örökbefogadási szerződés mintát, amelyet a civil szervezeteknek használatra javasolnak.
Hazugság:
Nem áll rendelkezésre olyan fórum, ahol a lakosság az állattartásról szerezhet ismereteket.
Valóság:
Elindítottuk az ingyenes Gazdijogsi programot, mely által mind elméleti, mind gyakorlati ismeretekre tehetnek szert az állattartók könnyen, ingyenesen. A Gazdijogsi program hamarosan megújul, kibővítjük a tudástárat és létrehozzuk a KutyaJogsi mellett a MacskaJogsit is.
+ 1 hazugság:
Szükséges lenne egységes szabályozást létrehozni a kutyapiszok tekintetében
Valóság:
A jogszabály egyértelműen fogalmaz: a kutya ürülékét az állattartó a közterületről köteles eltávolítani, ha nem teszi, az állatvédelmi törvény megszegése mellett akár szabálysértést is elkövethet és vele szemben helyszíni bírság is kiszabható.