Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 14. Aliz
Veszprém
2°C
2024. november 14. Aliz
Veszprém
2°C

Mit tehetek ha válogatós a gyermekem?

2018. szeptember 9. 12:00
Szinte nincs olyan gyerek, akinél ne jelenne meg a válogatósság valamelyik életszakaszban. Ez a folyamat legtöbbször a fejlődésük természetes része, persze ezt egy szülőnek nem szabad figyelmen kívül hagyni, de túl nagy ügyet sem kell belőle csinálni.

Az ember biológiailag úgy van kódolva, hogy idegenkedik az új ételektől egészen addig, amíg nem bizonyosodik meg róla, hogy azokat biztonságosan megeheti. A felnőttekből ez az óvatosság már hiányzik, viszont a gyermeknél ez még ösztönös. Főleg a keserű ízzel vagyunk így, a gyerekek éppen ezért fintorognak, amikor megkóstolnak egy új zöldséget, gyümölcsöt, hiszen a legtöbbnek van egy kis kesernyés íze, ezt ők még erőteljesebbnek érzik mivel nincsenek hozzászokva. Amennyiben van olyan zöldség, gyümölcs amellyel nehezen barátkozik meg a kicsi akkor, nyugodtan tegyük ki az asztalra, ahol biztonságosan elérheti. Bátran hagyjuk neki megnézegetni, megkóstolni. Nagyon fontos, hogyha valamit nem akar gyermekünk elfogadni vagy esetleg belekóstol és kiköpi azt, akkor ezért ne szidjuk le, ha ez megtörténik, akkor nehezebben fog újra próbálkozni. Erőltetni nem szabad az étkezést mivel az megváltoztathatja az étellel való viszonyát gyermekünknek egész életére.

A legnagyobb baj az, hogy a legtöbb szülő feladja az első pár próbálkozás után. Amivel még ennél is rosszabbat teszünk, ha teljesen kiszolgáljuk az igényeit és csak azt adjuk neki amit már megszeretett, ezzel teljes mértékben a válogatósság elhatalmasodása felé tereljük gyermekünket. Egy-egy elutasított étellel próbálkozzunk többször, akár hónapokon keresztül kitartóan, de ne erőszakosan. Amikor csemeténk elutasít egy ételt akkor igyekezzünk arra ne rögtön reagálni, mivel megeshet, hogy ha egy kicsit figyelmen kívül hagyjuk a jelzést akkor pár percen belül elkezdi enni a kicsi magától az ételt. Ne kövessük el azt a hibát, hogy bármit odaadunk a kicsinek csak, hogy egyen valamit. Étkezzünk közösen, amikor csak tehetjük, hiszen tőlünk tanul meg a gyermekünk egészségesen étkezni. Az evés legyen egy közös esemény az asztalnál, amikor együtt van a családunk és jól érezzük magunkat. Nagyon fontos, hogy az evés az asztal mellet történjen a lehetőségekhez mérten a legtöbbször, nem kell a gyereknek utazás közben a gyerekülésben, a babakocsiban rágcsálnia valamit mindig, ebben az esetben biztosan nem lesz éhes, amikor eljön az étkezés ideje.

Ne csináljunk belőle nagy ügyet, ha gyermekünk túlságosan válogatós, ne beszélgessünk másokkal erről az ő jelenlétében, amennyiben túlságosan nagy figyelmet kap ez a szokása akkor nem fog változni a helyzet. Természetesen minden gyereknél van egy-két étel, amit tényleg nem fogyaszt szívesen, ezt tartsuk figyelemben. Tudom, hogy néha nagyon nehéz a kicsikkel és egyszerűbb lenne csak odaadni nekik a kedvenc rágcsálnivalójukat ebédidőben, de ha kitartóak vagyunk és türelmesek, akkor annak meg lesz az eredménye, egy egészséges felnőtt. Valljuk be melyik szülőnek nem ez a leghőbb vágya.

Csík Orsolya
dietetikus, táplálkozási tanácsadó
06306041076
info@egeszsegesdieta.eu
www.egeszsegesdieta.eu

vehir.hu
további cikkek
A magyarok ötöde szerint az egyedül élők magányosak és boldogtalanok életmód A magyarok ötöde szerint az egyedül élők magányosak és boldogtalanok Minden ötödik ember gondolja azt, hogy az egyedül élők többnyire magányosak és boldogtalanok, és közel ugyanennyien vélik úgy, hogy egyedül élni kiszolgáltatottsággal jár, mert baj esetén nincs kihez fordulni – derül ki az Egyedülfekvők.hu megbízásából készült reprezentatív felmérésből. 2024. november 11. 10:45 Tabusítás helyett legyen közügy a demencia! egészség Tabusítás helyett legyen közügy a demencia! Ma Magyarországon 250-300 ezer ember is érintett lehet a demencia tüneteiben, ennek felismerésében pedig az egyik legnagyobb szerepe az idős emberek hozzátartozóinak van. Persze léteznek olyan szakmai szervezetek is, akik azt a célt tűzték ki, hogy a társadalomban széles körben felhívják a figyelmet a demenciára. A közelmúltban Veszprémbe látogatott a Feledhetetlen Alapítvány Ne feledd! Napja, itt beszélgettünk a demenciáról dr. Kázár Ágnessel, az alapítvány elnökével és a téma szakértőjével. 2024. november 5. 21:14 Egy-másfél évvel megelőzik kortársaikat azok a gyerekek, akiknek rendszeresen olvasnak mesét közélet Egy-másfél évvel megelőzik kortársaikat azok a gyerekek, akiknek rendszeresen olvasnak mesét Egy-másfél évvel megelőzik az életkoruknak megfelelő fejlődési elvárásokat azok az általános iskolások, akiknek rendszeresen olvastak mesét – többek között ilyen „kézzelfogható” előnye van annak, ha egy család beilleszti a meseolvasást a mindennapokba. 2024. november 4. 12:53 A szülők többsége kérte gyermekének a HPV elleni védőoltást közélet A szülők többsége kérte gyermekének a HPV elleni védőoltást Az előzetes adatok szerint a 42 312 jogosult hetedikes lány közül 34 155-nek (81,4 százalék) a szülője kérte a térítésmentes humán papillomavírus (HPV) elleni védőoltást a 2024/2025-ös iskolai kampányoltás keretében – tájékoztatta a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) hétfőn az MTI-t. 2024. október 28. 13:06

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.