A laboratóriumot kedden ünnepélyes keretek között adták át a Pannon Egyetemen, ahol Gelencsér András rektor arról beszélt, a tudás mellé végre a technika is felzárkózott. Előbbit jól bizonyítja egy másfél évvel ezelőtti felmérés is, mely szerint az intézmény földtudományok területén elért eredményei kétszeresen is meghaladják a nemzetközi átlagot, ahogy sok magyar egyetemet is.
– Ebben kétségtelenül nagy szerepe van dr. Pósfai Mihálynak, aki több mint 30 éve foglalkozik elektronmiszkópos kutatásokkal, s aki egyben a terület egyik legnevesebb kutatója is. Eddig azonban ezek a kutatások mindig a partnereink, többek között az MTA laboratóriumában zajlottak, mert az egyetem nem rendelkezett a megfelelő technikával. A szakértelem tehát adott volt, pár évtizedes késéssel pedig az eszköz is megérkezett – fogalmazott a rektor.
Az állam és az unió támogatásával, a Széchenyi 2020 program keretében megvalósult projekt két elektronmikroszkópot, egy ún. pásztázó, valamint egy transzmisszós elektronmiszkópot foglal magába, melyeket dr. Pósfai Mihály, a NANOLAB vezetője és dr. Kovács Kristóf mutattak be a világ minden pontjáról érkezett vendégeknek. Mivel utóbbi rendkívül érzékeny a zajokra és a környezeti tényezőkre, egy speciális, új épületet is kialakítottak neki az egyetemen.
Pósfai elmondta, transzmissziós elektronmiszkópja korábban két ízben is volt az intézménynek, ezek azonban az évek alatt elavultak – a mostani, világszínvonalú berendezés teljesen új távlatokat nyithat az anyagvizsgálatokat igénylő kutatásokban. A műszer képi, szerkezeti és kémiai információkat is nyújt a szilárd anyagokról, a mikrométerestől az atomi felbontásig. Mivel ehhez hasonló teljesítményű mikroszkóp sem a Dunántúlon, sem országos szinten nincsen, a berendezés nemcsak az egyetemi oktatást könnyíti meg, de a régió alap-és alkalmazott kutatási pályázati potenciálja is jelentősen nő, valamint a fiatal kutatók megtartásában és a nemzetközi szerep erősítésében is rendkívül hasznos lesz. Emellett az eszköz az alapkutatásokon túl az ipar egyes ágazatainak (pl. gyógyszeripar) anyagvizsgálati feladataira is alkalmas.
Hasonló felhasználási területekkel bír a pásztázó eletronmiszkóp is, mely nanométeres felbontásának köszönhetően képes bármilyen minta felületi morfológiai és összetételi vizsgálatára, valamint a kristályos anyagok kristálytani szövete is feltérképezhető vele - magyarázta el dr. Kovács Kristóf. A tudományos kutatásokon túl a mikroszkóp elsősorban a fémekkel, gyógyszerekkel, kerámiákkal kapcsolatos ipari anyagvizsgálatokban jön jól, de akár a bűnüldözés hatékonyságát is növelheti, ahogy azt egy korábbi eset bizonyította, mikor az állítólagosan csak virágvágásra használt metszőollón a drótkerítés rézdarabkáit találták meg.
A tájékoztató után a jelenlévők személyesen is megtekinthették az elektronmikroszkópokat, majd workshopokon vehettek részt.