2018-ban negyedik alkalommal hirdette meg internetes színháztörténeti vetélkedőjét a Nemzeti Színház, amelyre tizedikes és tizenegyedikes négyfős csapatok jelentkezését várták. A kutatómunkájuk alapján elkészült digitális dokumentumokat, filmeket, plakátokat, prezentációkat az interneten keresztül benyújtva, három internetes fordulót követően, a legjobb hat csapat került a döntőbe.
A Padányis diákok 160 csapat közül teljesítettek legeredményesebben a tavalyi versenyen, melynek fődíjaként egy napra “kitelepült” az iskolába a Nemzeti Színház. A nyereménynapon rendhagyó irodalomórákkal, zenés foglalkozással, misszió előadással, a színházi kulisszák titkaival készült a diákoknak a színház csapata.
Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház főigazgatója gratulált a nyertes csapatnak, majd elmondta, hogy számukra mindig izgalmas kimozdulni a színház falai közül, hiszen fontos feladatnak tekinti, hogy a színház mindenkihez eljusson.
Az iskola igazgatója, Szabó László Miklós kiemelte: “a Padányi egy színházkedvelő iskola, hiszen a Petőfi Színház és más városok előadásainak is rendszeres látogatója, ám ez a mai rendhagyó színházi iskolanap így is felejthetetlen élményt nyújthat.”
A megnyitót követően fél 10-kor kezdődtek az első blokk programjai: a diákok az előzetes tájékoztatás alapján párhuzamosan vettek részt a különböző előadásokon, így a nap végére a helyszíneket egymás után bejárva egy tanuló sem maradhatott le semmiről. Kár is lett volna kihagyni a “házi színház” bármelyik programját, hiszen elmondhatjuk, hogy legtöbben “ilyen közelről még nem láthatták a színészek világát”.
A tornateremben szürreális kép fogadta a diákokat: bőrruhás fiú, basszusgitáros lány, elegáns zongorista hölgy a székek ölelésében körbe-körbe jár. Katona József Bánk bán című művének történetét elmesélő zenés misszió előadást tekinthetett meg a Padányis közönség.
Eközben a másik helyszínen Az ember tragédiája tematikájú irodalomóra teljesen új fogalmat nyert: Vidnyánszky Attila és színész társai előadását hallgatva igazi színpaddá vált a tanterem.
A színház nem csak színészet és játék: a színfalak mögött, az előadások közben számos dolgozó munkájának mindössze csak az eredményét láthatjuk. A mai napon megtudhatták a diákok, mi történik valójában a kulisszák mögött: hogyan készülnek el a pompás frizurák, és hogy mit csinál pontosan egy súgó vagy egy öltöztető.
Az igazi rímfaragók kipróbálhatták magukat egy interaktív zenés programon: a Rap-rím foglalkozáson a tanulók bekapcsolódtak és közösen zenéltek a Nemzeti Színház színészzenekarának tagjaival.