Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 22. Cecília
Veszprém
2°C
2024. november 22. Cecília
Veszprém
2°C

Mindenkinek szüksége van erőre

2019. április 16. 12:38 // Forrás: Mi Világunk magazin
Mindenkinek szüksége van erőre és támaszra. Ezt csak akkor látjuk, mikor elbotlunk egy cérnában. A húsvét ehhez ad segítséget -mondja Nagy Károly, a veszprémi Szent Mihály Bazilika apát kanonok plébánosa, akivel az ünnepről beszélgettünk.

Mi a húsvét üzenete ma?

Személy szerint húsvétkor úgy érzem magam, mint a kitörésre váró vulkán. Amelyik hosszti időn keresztül alszik, pihen, és egyszer csak a föld gyomrából kitör. A húsvét is pontosan ilyen: negyven napi csendes pihenés a föld mélyén, a lélek mélyén. Utána ez az erő tiszta vulkáni erővel kitör, és ontja szét a láváját. Ennek a tűznek a neve feltámadás. Vagyis az élet legyőzte a halált. Ez a húsvét legfőbb üzenete: hogy Jézus Krisztus magára vállalta az emberiség bűnét, meghalt értünk. Húsvét hajnalán Jézus harmadnapra a sírból feltámadt, elhozta az élet diadalát, az élet győzelmét. A húsvét üzenete, hogy az élet erősebb a halálnál.

Hogyan kell léIekben készülni a húsvétra?

Az emberiség nagy kérdése az élet elmúlása. Egyre többször lehet olvasni, hogy az agykutatás új lehetőségeket fedezett fel, miszerint az élet után is van élet. Mindenkit foglalkoztat mi lesz a földi élet után, a tér és idő után. Gyakran feltesszük a kérdést, hogy csupán a munka, harc és a küszködés az élet, utána vége? Erre Jézus Krisztus válaszolt, miszerint az élet után van egy másik dimenzió, az örökkévalóság. Ezért jelent nekünk sokat, hisz példabeszédeiben leírja, milyen az a hely. Az örökkévalóságban végtelen a szeretet. Jézus magáról is mondja, hogy meg fog halni, de végül feltámad, és nem hal meg örökre, az Atya feltámasztotta, ez lesz a mi sorsunk is. A húsvét egy vulkáni erő. Nekünk nem a szomorúságba és a fájdalomba kell belemerülni, hisz van egy reményünk, hitünk az örökéletbe.

A húsvétból tehát erőt meríthetünk?

Pontosan. A húsvét az erő, a diadal ünnepe. Amikor elesünk, van értelme fölkelni és tovább menni. Erőt kapunk, hogy célba érkezzünk. A keresztény ember életében a halál nem egy salto mortale, a végtelen semmibe, hanem egy tudatos hazaérkezés az atya házába, ahol letesszük a terhünket, ahol számot kell adnunk, milyen cselekedeteink voltak.

Ne a fájdalmas Krisztusba merüljünk, ne a hozzánk közelálló fájdalmas Máriába, ne az legyen vallási életünk középpontja, hanem a feltámadás.

Sokszor a temetéseken azt mondom: ne siránkozzatok, mert fizikailag meghalt valaki, hiszen az illető nem halt meg, hanem él. Csak a keresztények merik ezt kimondani, mert tudjuk, hogy Jézus Krisztus legyőzte a halált. Sokan azt mondják, hogy a karácsony a keresztények legnagyobb ünnepe, holott ez nem igaz. Akkor egy gyermek érkezik közénk és a megváltás megkezdődik. A legnagyobb ünnepünk a húsvét, mert az elsöpör mindent. Új életet és diadalt hoz. Ugyanúgy, mint amikor a hajlott növény mellé karót teszünk, a csüggedtségből megerősödünk. Emberek vagyunk, vannak hibáink, de nem szabad letörni, mert az Atya szeret minket.

A húsvét során belenézünk, és átvilágítjuk magunkat, Lelki CT-t kellene végezni az életünkről, egy lelki röntgent, hogy megnézzük, mit kell kidobni.

Ehhez ad nekünk a húsvét segítséget.

Minden embernek szüksége van az erőre?

Ha valaki azt mondja, hogy nincs szüksége erőre és hitre, azért teszi, mert nagyon nagy szüksége van rá. Mindenkinek szüksége van erőre. Szükségünk van a támaszra. Érdekes, amikor a Szentírásban lsten azt mondja, beleírtam a neved a tenyeredbe, azt jelenti: nem hagylak el. Ez épp olyan, mint amikor az ember diákkorában puskázott. Ott van a tenyerébe írva sok minden, de csak ő tudja elolvasni. Akkor látjuk, hogy mikor van szükség az erőre, mikor egy vékony cérnában elesik az ember. ltt egy betegség, egy katasztrófa, és rájövünk, milyen parányiak vagyunk!

Amikor valaki azt mondja, nincs szüksége lstenre, az éhség, az üresség kiabál belőle. Nem az lstennek van szüksége rám, hanem fordítva. Ezért adja az élet diadalát. Hogy elestél, de van értelme felkelni, imádkozni, mert van cél. Ha ezt próbálja minden ember megtenni, a húsvét valóra válik. Ahogy Ady mondja egy versében, ha valóra válna az ige, akkor az emberek szívében béke és szeretet lenne. Mennyire másképp lenne a világ! Örüljünk, Jézus feltámadott, mi pedig magunkba hordjuk ennek csíráját! Krisztus él! Alleluja!

vehir.hu
további cikkek
Ötéves a Cholnoky Kerekasztal Sótonyi Mónika Ötéves a Cholnoky Kerekasztal Péntek délután ünnepelte ötödik születésnapját a Cholnoky Kerekasztal, ez alkalomból gyűltek össze a tagok a Cholnoky Jenő Általános Iskolában. 2024. november 16. 10:16 A város nevében köszöntötték a negyvenéves Horváth-kert Vendéglőt Horváth-kert Vendéglő A város nevében köszöntötték a negyvenéves Horváth-kert Vendéglőt Porga Gyula polgármester, valamint Ovádi Péter országgyűlési képviselő személyesen köszönte meg a Horváth-kert Vendéglőnek a városért tett eddigi munkát, és további sikereket kívántak a helynek, ahol olyan legendák is látogatásukat tették egykor, mint például Puskás Öcsi vagy Farkas Bertalan. 2024. október 13. 10:33 Így köszöntötték a veszprémiek városuk olimpikonjait Párizs 2024 Így köszöntötték a veszprémiek városuk olimpikonjait Sokkal többen voltak a Gyárkertben csütörtök este, mint egy hónapja a Pogány induló koncerten, pedig most a színpadon kezdetben nem is zenészek, sokkal inkább három veszprémi olimpikon volt, Sárkány Zalán, Betlehem Dávid és a város második ötkarikás aranyérmese, Rasovszky Kristóf. A koncert pedig csak azért került szóba, mert Betlehem Dávid éppen ezen vett részt még az olimpia előtt. Ez csupán az egyik olyan kulisszatitok volt az életükből és élményeikből, amit megosztottak a több ezer veszprémi szurkolóval a város hivatalos köszöntő ünnepségén, ahol a Wellhello is fellépett egy meglepetésvendéggel. 2024. augusztus 16. 1:37 Ferenc pápa a mai világban megalázott Krisztusokról írt a nagypénteki meditációkban Ferenc pápa a mai világban megalázott Krisztusokról írt a nagypénteki meditációkban Az elnyomástól és igazságtalanságtól megalázott Krisztusok, a háború őrültsége miatt mosolyukat vesztett gyermekek és a bántalmazást elszenvedő nők a főszereplői a nagypéntek esti keresztút állomásain elhangzó meditációknak, melyeknek szövegét első alkalommal Ferenc pápa írta. 2024. március 29. 16:57

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.