23:04 - Itt vannak a hivatalos eredmények
99,9%-os feldolgozottság mellett a következő eredmény született Magyarországon az Európa Parlamenti választáson:
- Fidesz-KDNP: 52,14% = 13 mandátum
- Demokratikus Koalíció: 16,26% = 4 mandátum
- Momentum: 9,92% = 2 mandátum
- MSZP-Párbeszéd: 6,68% = 1 mandátum
- Jobbik: 6,44% = 1 mandátum
Veszprém városában a következő eredmény született:
- Fidesz-KDNP: 46,70%
- Demokratikus Koalíció: 18,64%
- Momentum: 12,65%
- MSZP-Párbeszéd: 7,21%
- Jobbik: 5,18%
- LMP: 3,23%
- Kétfarkú Kutyapárt: 3,19%
- Mi Hazánk: 2,86%
- Munkáspárt: 0,34%
22:55 - Lemondott az LMP elnöksége
Lemondott az LMP elnöksége, miután a párt nem szerzett mandátumot a vasárnapi európai parlamenti választáson - jelentette be Keresztes László Lóránt társelnök Budapesten. A politikus sajtótájékoztatón a választás egyetlen pozitívumaként azt említette, hogy az LMP képes volt egy valódi sorskérdést, az éghajlatváltozást a kampány középpontjába állítani.
Vágó Gábor listavezető a választási vereséget a tavalyi országgyűlési választás után az LMP-ben kialakult belső visszásságoknak tulajdonította. Ahogy fogalmazott, le kell küzdeni azt a hitelességi válságot, amit "a 2018-as harakiri" okozott. A párt másik társelnöke, Demeter Márta a választási vereség kiértékelését ígérte, valamint az ökopolitika terjesztését. Az LMP várhatóan júniusban tartja tisztújítását - hangzott el.
20:55 - Előrejelzések hazai és európai szinten
Az Európai Néppárt (EPP) adhatja majd a legnagyobb frakciót az Európai Parlamentben (EP) a választásokról közzétett exit pollok vasárnap esti első összesítése szerint. Az EP mandátumbecslése alapján a konzervatív erőket tömörítő pártcsalád 173 képviselőt küldhet az Egyesült Királyság uniós kilépésének halasztása miatt a ciklus elején továbbra is 751 tagú testületbe. A második helyezett szociáldemokratáknak (S&D) az összesítés szerint 147 mandátumuk lehet.
A Magyar Nemzet értesülései alapján 36 százalékos feldolgozottságnál 55 százalékkal vezet a Fidesz-KDNP az európai parlamenti (EP-) választáson, ami 14 EP-képviselőt jelentene a kormányzó pártoknak. A magyarnemzet.hu-n vasárnap este megjelent cikkben azt írják: "a második a Demokratikus Koalíció, amely 14 százalékon áll, és így 4 képviselőt juttathatna az Európai Parlamentbe". A lap szerint a 7,5 százalékos Jobbik, s a szintén ugyanígy álló Momentum, valamint 6,1 százalékával az MSZP is 1-1 képviselőt küldhetne Brüsszelbe.
Hivatalos adatokat 11 óra után közlünk.
19:05 - A szavazás lezárult, eredmények 11-kor
Este 7 órakor hivatalosan befejeződött a szavazás az ország 10 277 szavazókörben a vasárnap tartott európai parlamenti (EP-) választáson. Azok a szavazni akarók, akik már a sorban állnak, még leadhatják voksukat. A szavazókörök bezárása után a szavazatszámláló bizottságok hozzákezdhetnek a voksok szétválogatásához és összeszámlálásához.
Bár bezártak a magyarországi szavazókörök a vasárnapi európai parlamenti (EP-) választáson, a nem hivatalos választási eredményekre 23 óráig várni kell. Erre azért van szükség, mert meg kell várni, amíg az Európai Unió valamennyi tagállamában véget ér a választás, és bezárnak a szavazókörök, Olaszországban azonban ez csak 23 órakor történik meg.
19:02 - Részvétel fél hétkor
Fél órával a szavazókörök zárása előtt 41,74%-os részvételt regisztráltak. Veszprémben 48,66%-ról kezdtük az utolsó félórát. A legaktívabb szavazókör a Botevben működő 14-es (64,41%), a legkévésbé pedig a csererdei 28-asban (35,19%) mozdultak meg a választópolgárok.
18:58 - Rendben zajlott a választás
Rendben folyt a szavazás az Európai Parlament magyar tagjainak választásán - mondta Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnöke a Nemzeti Választási Bizottság vasárnapi ülésén. Elmondta, 8 008 353-an jogosultak részt venni a választáson, 97 618-an szavazhatnak átjelentkezéssel, 20 291-en külképviseleten, 115 325-en pedig levélben.
Hozzátette: nagyon kevés rendkívüli esemény volt eddig. Több helyről jelezték, hogy az NVI által hívott nemzetközi megfigyelők is járják a szavazóköröket. Az NVI 33 nemzetközi megfigyelőt vett nyilvántartásba. Az NVI elnöke elmondta azt is, hogy a XI., XIV., IX. és VIII. kerületben volt sok átjelentkező, de a választási irodák tájékoztatása szerint rendben, gyorsan történik az átjelentkezők szavazása.
18:02 - Részvétel 17 órakor
Két órával a szavazóhelyiségek zárása előtt 37,06%-os részvételt könyvelhetett el a választási bizottság. Öt éve ugyanekkor 24,06%, tíz éve ötkor 30,25% volt a részvétel.
Veszprém továbbra is átlagon felüli számokat hoz: 43,48%-os részvételt regisztráltak a városban. A legaktívabb szavazókör most a Botevben működő 20-as számú, míg arányaiban a legkevesebben a csererdei 28-as körben szavaztak (30,70%)
15:48 - Részvétel 15 órakor
15 órakor az országos részvételi arány 30,52% volt. Öt éve ugyanekkor 19,53%, tíz éve 24,09%.
Veszprémben háromig a választásra jogosultak 35,94%-a járult az urnákhoz. A legaktívabb továbbra is a Botevben működő 14-es szavazókör 49,14%-kal, a legkevésbé a gyulafirátóti 51-es körzetben szavaztak (25,6%).
13:42 - Részvétel 13 órakor
Félidőben a választásra jogosultak 24,01%-a ment el szavazni. Öt éve ugyanebben az időpontban 15,9%, tíz éve 19,4% volt az arány.
Veszprémben átléptük a tízezer főt: délután egyig a választásra jogosultak 28,60%-a járult az urnákhoz. A legaktívabb szavazókör a 14-es volt a Botevben (39,04%), a legkevésbé aktív pedig a 28-as Csererdőn (20,11%).
Este hétig még 32 236 fő adhatja le szavazatát a városban.
12:28 - Szelfizni lehet, a szavazólapot fotózni nem
Jogsértő a szavazólapok lefényképezése, a választópolgárok ugyanakkor szelfit készíthetnek magukról a szavazófülkében.
A Kúria még a 2016-os népszavazás során hozott végzést a szavazólap lefényképezése és közzététele ügyében. A bíróság akkor kimondta, hogy a választóknak lehetőségük van arra, hogy másokkal - szóban, írásban vagy például közösségi oldalakon közöljék, hogyan szavaztak. A Kúria ugyanakkor kiemelte: a szavazólap célja, hogy a választópolgár véleményt nyilvánítson, ezért ezzel ellentétes felhasználása, például a lefényképezett szavazólap képének megosztása másokkal a rendeltetésszerű joggyakorlás elvébe ütközik. Azt ugyanakkor nem tiltja jogszabály, hogy a választók a szavazófülkében fotót (szelfit) készítsenek magukról.
12:19 - Porga: a részvétel a legfontosabb
Veszprém polgármestere, Porga Gyula nem sokkal dél előtt adta le szavazatát a Botevben. Elmondta: a részvétel legfontosabb, örömmel látja, hogy a korábbi EP-választásokhoz képest egyelőre magasabb a részvételi arány, Veszprém pedig az országos átlag fölött van. A polgármester szerint a mai nap is olyan lehetőséget ad, amikor a veszprémiek véleményt mondhatnak a bevándorlásról.
11:38 - Részvételi adatok 11 órakor
11 órakor Magyarországon a választásra jogosultak 17,16%-a adta le szavazatát. Öt éve 11,53%, tíz éve 13,77% volt a részvétel ugyanebben az időpontban.
Veszprémben az országos átlagot meghaladó, 20,45%-os részvételt regisztráltak délelőtt 11-kor. A legaktívabb szavazókör a városban a Botev iskolában működő 14-es (29,56%), a legkevésbé aktív a csererdei 28-as (13,64%).
11:30 - Szavazásra buzdítanak a listavezetők
Sorra adják le szavazataikat a listát állító pártok listavezetői.
Dobrev Klára, a DK listavezetője azt mondta, az elmúlt években megtanulták, hogy "nincs vége, amíg nincs vége", az utolsó pillanatig küzdeni kell. A politikus hangsúlyozta, hogy minden szavazat számít.
A jobbikos Gyöngyösi Márton örömét fejezte ki a magas választási részvétel miatt, mindenkit voksolásra bíztatott, reményének adva hangot, hogy a jogosultak többsége urnához járul.
Tóth Bertalan, az MSZP-Párbeszéd listavezetője szerint csak egy együttműködő szociális és környezetbarát Európa tudja garantálni az EU tagországaiban, köztük a Magyarországon élők biztos megélhetését és a jövő biztonságát.
Az LMP listavezetője, Vágó Gábor mindenkit szavazásra buzdít, akinek van véleménye arról, hogyan védhető meg a bolygó a klímaváltozástól, hogyan tehető igazságosabbá Európa és hogyan szabadítható meg az EP a nagyvállalatok uralmától. Vágó a demokrácia ünnepének nevezte a szavazásokat.
10:20 - Orbán Viktor is szavazott
A miniszterelnök a XII. kerületi Zugligeti Általános Iskolában adtale voksát felesége társaságában. Orbán kifejtette: a 2014-es EP-választás óta sokat változott a világ elsősorban a migránsválság miatt, és úgy érzi, hogy az emberek ezért a mostani szavazáson nagyobb arányban fognak részt venni. Buzdított is, hogy minél többen voksoljanak.
Azt is kiemelte, hogy mivel listás választásról van szó, tudni lehet majd, melyik politikai erő mögött milyen arányban állnak a magyar választók, ezért szerinte ez a magyar belpolitikát is meghatározó választás. "Nagyon szeretném, ha hosszú éveken keresztül hivatkozhatnánk arra a választási eredményre, amelyet ma érünk el" - tette hozzá.
10:13 - Délig lehet mozgóurnát igényelni
Vasárnap délig még igényelhet mozgóurnát a mozgásukban gátolt választók az Európai Parlament (EP) magyar tagjainak választásán. Aki még nem tette meg, de szeretne mozgóurnával szavazni, a kérelmét még benyújthatja online, ügyfélkapus azonosítással vasárnap délig. Emellett el lehet juttatni a szavazatszámláló bizottsághoz írásbeli meghatalmazással rendelkező meghatalmazottal, valamint kézbesítővel, például futárral vagy hozzátartozóval.
A mozgóurna iránti kérelmet a szavazóköri névjegyzékben szereplő, mozgásában egészségi állapota, fogyatékossága vagy fogva tartása miatt gátolt választópolgár nyújthat be. A kérelemnek tartalmaznia kell a mozgóurna-igénylés okát is - arra hivatkozva például nem lehet mozgóurnát kérni, hogy valaki a munkája miatt nem tud elmenni a szavazókörbe.
Ha a mozgóurnát nem a választópolgár lakcímére kérik, akkor a kérelemnek tartalmaznia kell a pontos címet. A feltüntetett személyes adatoknak meg kell egyezniük az igénylő választópolgár lakcímkártyáján szereplőkkel, különben a kérelmet elutasítják. A mozgóurnát a szavazatszámláló bizottság két tagja viszi ki a szavazókör területén belül úgy, hogy az urna a szavazókör este 7 órai zárására visszaérkezzen.
Aki mozgóurnát kért, az a szavazókörben hagyományos módon, személyesen nem szavazhat.
9:44 - Részvétel kilenc órakor
Országosan 7,78 százalékos részvételt regisztráltak az Európa Parlamenti választáson reggel kilenckor. 2014-ben ugyanekkor 5,25%, 2009-ben 6,03% járult az urnák elé.
Veszprémben az országos átlagot meghaladó, 8,61%-os volt a részvétel kilencig, a 45.150 választásra jogosult állampolgárból 3.886 fő adta le voksát. A legaktívabb szavazókör a városban a Dózsa iskolában működő 26-os (13,12%), míg a legkevésbé aktív a Török Ignác utcai idősek otthonában működő 56-os (4,54%)
9:19 - Ovádi Péter, a térség parlamenti képviselője a Kossuth iskolában adta le szavazatát.
7:45 - Részvételi arány
Reggel 7 óráig a szavazásra jogosultak 1,48 százaléka adta le szavazatát a magyarországi szavazókörökben a Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint.
Veszprémben 1,53%, 693 fő járult az urnákhoz az első órában. A városon belül a legmagasabb részvételi arány a Báthory iskolában működő 44-es szavazókörben volt (3,48%), míg a legalacsonyabb a Cholnoky iskolában működő 44-es szavazókörben (0,57%).
6:00 - Elkezdődött a voksolás
Vasárnap reggel hat órakor megkezdődött a voksolás a magyarországi európai parlamenti választáson. A 10 277 szavazókörben valamivel kevesebb mint 7,9 millió választópolgárt várnak este 7 óráig.
Szavazni csak személyesen, érvényes személyazonosító igazolvánnyal és lakcímigazolvánnyal, vagy a lakcímet vagy személyi azonosítót tartalmazó személyazonosító igazolvánnyal lehet. A választópolgár a személyazonosságát bármilyen típusú személyi igazolvánnyal igazolhatja. A szavazatszámláló bizottság elfogadja továbbá a lézergravírozott útleveleket, valamint a kártyaformátumú jogosítványokat is. Fontos azonban, hogy ha a személyazonosító igazolvány nem tartalmazza a lakcímet, akkor a lakcímkártyára is szükség van a szavazáshoz.
Mindenki csak a számára kijelölt szavazókörben adhatja le voksát, ennek helyéről korábban valamennyi választópolgárt tájékoztattak. Lakóhelyüktől eltérő helyen, átjelentkezéssel csak az a 97 617 választópolgár voksolhat, aki ezt szerda délutánig kérte. A szavazóhelyiségben csak az a választópolgár szavazhat, aki a névjegyzékben szerepel, a szavazatszámláló bizottság vasárnap már senkit nem vehet fel a névjegyzékbe.
Aki mozgásában akadályozott vagy beteg, vasárnap délig még kérhet mozgóurnát a szavazáshoz. Aki azonban nem kért, az nem szavazhat ilyen módon akkor sem, ha egy másik, háztartásában lakó választópolgárhoz kiviszik a mozgóurnát.
A magyarországi szavazókörökbe 7 872 738 választópolgárt várnak, ebből 110 154 fiatal lesz jogosult arra, hogy először szavazhasson, ők azok, akik a 2018-as országgyűlési választáson még nem voltak szavazókorúak, de az azóta eltelt időben nagykorúvá váltak.
A Nemzeti Választási Iroda (NVI) napközben hét alkalommal ad tájékoztatást a részvételről: 7, 9, 11, 13, 15, 17 órakor, valamint 18:30-kor. A nem hivatalos, előzetes eredményeket este 11 órakor hozhatja nyilvánosságra a Nemzeti Választási Iroda a www.valasztas.hu oldalon, miután az Európai Unió valamennyi tagállamában befejeződött a szavazás. Akkor már várhatóan 90 százalék feletti lesz az adatok feldolgozottsága.