A tavalyi évben alapított Csomay Kálmán Építőipari Nívódíjat azok a Veszprém megyei alkotások nyerhetik el, melyek több mint öt évvel ezelőtt jöttek létre, a kivitelezés óta eltelt időben, az üzemeltetés során pedig igazolták a várhatóan tartós, az eredeti célnak megfelelő használat lehetőségét. Emellett kiemelkedő építészeti és esztétikai megjelenéssel bírnak, anyaghasználatuk mértéktartó, példaértékű, hibátlan a kivitelezés minősége, a településképet pozitívan befolyásolja, illetve az épület környezetének rendezettsége is kiemelkedő.
A Magyar Építészek Veszprém Megyei Kamarája, a Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara, a Veszprém Megyei Mérnöki Kamara, a Veszprém Megyei Önkormányzat és Veszprém Megyei Jogú Város elvi támogatásával létrejött díjra a szakma, a lakosság, civil szervezet vagy akár tervező, a kivitelező és a tulajdonos is felterjeszthet pályázó épületet. Zalavári István, a Veszprém Megyei Mérnöki Kamara elmondta, idén nagyon sok pályázó volt, amelyek közül öttagú zsűri választotta ki végül a nyertest.
A zsűri döntése alapján a Csomay Kálmán Építőipari Nívódíjat a balatonfüredi Vaszary Villa érdemelte ki.
Csomay Zsófia, az egykori építőmester unokája úgy fogalmazott, ez a díj nem csupán azért egyedülálló, mert az alkotó helyett az épületet díjazza, hanem azért is, mert nagyon ritka, hogy nem egy frissen elkészült alkotásnak adományoznak elismerést. Azzal azonban, hogy minimum 5-6 év is eltelik az épület elkészülte és a díjazás között, az elismerés is sokkal nagyobb: ha egy ház képes tűrni a használatot, az mindig fantasztikus visszajelzés.
A Vaszary Villa 2010-es restaurálásával ráadásul egy több mint száz éves épület született újjá, ami a mai rohanó világban sokkal nagyobb értéket jelent, mint ha teljesen új alkotásokat teremtenénk. Különösen, hogy a megújulás során a restaurálók a múltat is tiszteletben tartották: egy elképesztően romos állapotú épületet kellett felfrissíteniük, hogy az illeszkedjen a reformkori városképbe. Ehhez nemcsak az itt található szovjet üdülőt kellett lebontani, de egy olyan parkolót is fel kellett húzni a szomszédos telken, ami nem rombolja az épület és az utca képét. Bakk Istvánné építész, a villa megújítója szerint ehhez nagyon fontos volt, hogy a megbízókkal is együtt tudtak gondolkodni.
A villa így ma, névadójának tevékenységéhez hűen igazán nemes célt szolgál: a balatonfüredi kulturális élet egyik központja, itt működik a Balatonfüred Kulturális Nonprofit Kft., az épület kiállítások, kulturális rendezvények állandó helyszíne.
Bakk Istvánné éppen ezért elismerő oklevelet vehetett át az üzemeltető önkormányzat nevében Hári Lenke alpolgármester és Schmidtné Kositzky Anett, a Balatonfüred Kulturális Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója is.