Kedd este mi is ellátogattunk veszprémi retorika klubba, ahol a lányok csinosabbnál csinosabb ruhában, a fiúk pedig elegánsan, nyakkendőt kötve várták, hogy kezdetét vegye a jubileumi 100. est. Szerencsénkre előbb érkeztünk a helyszínre, így volt időnk az újonnan megalakult elnökség marketingért felelős elnökhelyettesével, Kövesfalvi Carmennel beszélgetni a szervezetről, a klub jövőjéről és a tervekről.
A Toastmasters egy olyan 90 évnyi tudással rendelkező nemzetközi és nonprofit szervezet, amely a nyilvános beszéd és a vezetési készségek fejlesztésében segít a résztvevőinek. A Dunántúlon Veszprémben alakult meg az első Toastmasters klub és 2017 augusztusától hivatalos keretek között létezik.
A klub önszerveződő kör, tehát minden – feladatok vállalása az elnökségben, vagy akár egy estén való szereplés – önkéntes alapon működik. Az aktív tagok féléves tagdíj befizetésével biztosítják részvételüket az estéken. A tagsági díj, mely az első félévben a többi félévéhez képest egy magasabb összeg, mert a regisztrációs díjat is tartalmazza, a klub fenntartását szolgálja. Hivatalosan ha nem vagy tag, akkor három eseményre mehetsz el ingyen. Amennyiben a három alkalmat követően még mindig van kedved részt venni az esteken, de nem érzel magadban még annyi erőt, hogy beszédeket tarts, akkor sem kell megfosztanod magad a kedd esti programtól. Van arra lehetőség, hogy új (de aktív) tagként, a tagdíj befizetésével csak megfigyelőként vegyél részt az esteken.
A veszprémi klub önfejlesztő, tehát annyit tudsz kivenni, amennyit beleraksz: minél többet beszélsz, minél több szerepet vállalsz, annál gyorsabban fogsz fejlődni.
De hogyan is válhatsz a retorika estek szereplőjévé?
A Toastmasters tagság megváltásával egy olyan ösvényre lépsz, melyen különféle projektek és mérföldkövek vannak, melyeket szabadon választható vagy egy adott téma köré épített beszédek megtartásával érhetsz el. A Toastmasters egy olyan hely, ahova tanulni jössz, de már az első pillanatban pozitív élményekkel gazdagodsz, és végül nem csak az előadási módod tökéletesítése iránti vágy, de a közösség, a családias hangulat miatt is maradni akarsz.
A retorika esteknek megvannak a maga hagyományai és szokásai, és ez a 100. esten sem volt másképp. E jeles alkalom házigazdája Nagy Ildikó volt, aki egy érdekes feladattal indította a bemutatkozást. El kellett mondanunk, hogy mi volt az utolsó olyan apró dolog az életünkben, melyet megünnepeltünk.
A 2 órás rendezvények alkalmával csupán egy hosszabb és egy rövidebb (esetleg egy harmadik) előadást hallhatunk. A beszédeket értékelik, de nem csak az erre a szerepre jelentkező személyek, de az este minden résztvevője is visszajelzést adhat a beszédet tartóknak.
Nagyrészben így épül fel egy est, de többet nem is árulnánk el. Inkább azt mondjuk, látogassatok el egy rendezvényre, és bizonyosodjatok meg magatok arról, hogy a Toastmasters egy jó hely, és érdemes minél több alkalommal ellátogatni egy olyan közösségbe, ahol nem csak jól érzed magad, de tanulhatsz is, akár te vagy az este egyik szereplője, akár csak megfigyelőként vagy jelen.
Ha úgy érzed, hogy szeretnél ügyesebben beszélni, visszajelzést adni, akkor ott a helyed! Minden este nyitott, ami azt jelenti, hogy nem kell részvételi szándékodat előre jelezni, a rendezvényeknek és a klubnak sincsen maximális létszáma. Korhatártól függetlenül várnak mindenkit sok szeretettel minden kedd este 19.00 órától az Új Nemzedék Központban!