17°C
17°C

Kiemelt lesz a magyar labdarúgó-válogatott

2015. október 14. 11:40 // Forrás: MTI
A magyar labdarúgó-válogatott kiemeltként várja majd az Európa-bajnoki pótselejtező vasárnapi sorsolását - a hazai szövetség szerdai közlése szerint.

Bernd Storck szövetségi kapitány csapata mellett Svédország, Ukrajna és Bosznia-Hercegovina lesz még kiemelt az úgynevezett UEFA-koefficiens alapján, azaz Norvégia, Dánia, Írország és Szlovénia lehet a magyarok ellenfele a november 12-14. és 15-17. közötti pótselejtezőn. A nyolc együttes közül a magyar a dánt mindössze két ezreddel megelőzve a negyedik, még éppen kiemelést érő helyen áll a rangsorban, melynek kialakításánál a 2012-es Eb-t és selejtezőinek eredményét 20 százalékkal, a 2014-es vb-t és selejtezőit 40 százalékkal, míg a mostani Eb-selejtezők eredményeit szintén 40 százalékkal vették figyelembe. A párharcok oda-visszavágón dőlnek el, a győztesek részt vehetnek a 2016. június 10-én rajtoló, 24 csapatos franciaországi kontinenstornán.

A lehetséges riválisok közül Magyarország 34 éve nem győzte le a norvégokat, azóta öt döntetlen mellett négyszer kikapott tőlük. Az íreket 22 esztendeje nem múlta felül a nemzeti együttes, igaz azóta egyetlen meccset játszott a két gárda, amelyen gól nélküli döntetlen született a 2012-es Eb-t megelőzően. A dánok ellen hazai pályán veretlenek a magyarok, ugyanakkor az elmúlt 32 évben összességében egyszer sikerült nyerniük, míg egyszer a rivális győzött, háromszor pedig - köztük a tavaly májusi barátságos meccsen is - döntetlen született. Ez ellen a három válogatott ellen az összmérleg pozitív, a szlovénokkal szemben viszont négy meccsből hármat elvesztett Magyarország és csak egyszer győzött - még 1998-ban. Dánia és Írország részt vett a legutóbbi Eb-n, míg Szlovénia és Norvégia legutóbb 2000-ben szerepelt kontinensviadalon.

A magyarok úgy kerültek pótselejtezőre, hogy Észak-Írország és Románia mögött, de Finnországot, Feröer-szigeteket és Görögországot megelőzve harmadikok lettek selejtezőcsoportjukban. A magyarok legutóbbi "rájátszása" csúfos véget ért, mivel az 1998-as vb-részvételért a jugoszlávok 12-1-es összesítéssel bizonyultak jobbnak.

A nemzeti együttes az 1986-os világbajnokság óta először indulhatna nagy nemzetközi tornán, az Eb-re pedig története során harmadszor juthat ki, erre legutóbb 1972-ben volt példa.