Az éghajlatváltozás napjaink egyik legnagyobb problémája. A föld éghajlata folyamatosan melegszik, túlnyomórészt az emberiség által egyre növekvő mennyiségben kibocsátott üvegháztartású gázok következtében. Ha most nem állítjuk meg a folyamatot, akkor belátható időn belül végérvényesen megváltozik a Föld és az, amit ma emberi életnek nevezünk. Csak rajtunk múlik, hogy gyermekeink, unokáink élhető világot örökölnek-e. Az utolsó órában vagyunk, de minden egyes ember tehet azért, hogy a világ megmaradjon olyannak, amilyennek most ismerjük - mondta bevezetőjében az államtitkár.
A délelőtt során felszólalt még dr. Harnos Zsolt, MTA, dr. Zágonyi Miklós klímaszakértő, aki az éghajlatváltozás tudományos hátterét mutatta be, dr. Kórodi Mária, volt környezetvédelmi miniszter előadást hallhatták az érdeklődők. Levetítették Al Gore: kellemetlen igazság című filmjének I és II. részét.
Az Óváros téren felállított hatalmas klímasátorban, külön standon mutatta be tevékenységét a Csalán Környezet és Természetvédő Egyesület, a gyermekek kipróbálhatt a természetvédelmi társasjátékot, aki akrt pille palack zsugorítót is vásárolhatott, de volt még gyógynövény-totó és az egyik cég biotermékeit is megvásárolhatták. A színpadon népszerű együttesek léptek fel.
Az Országos Meteorológiai Szolgálatot, Németh Lajos meteorológus képviselte, aki a Vehír kérdésére elmodta, hogy: a meteorológusok előrejelzései alapján 14-20 napra lehet biztonsággal előre jelezni az időjárást, és a jóslatok a 8.-9. napon bizonyosodnak be, hogy helyesek voltak e az előrejelzések. Az éghajlatkutatók lényegesen nagyobb léptékben dolgoznak, igen nagy teljesítményű számítógépeiken modellezik az éghajlati változásokat.
Azonban, ha minden változatlanül marad, a környezetszennyezés és az általa okozott kár, akkor 2050-re a Föld hőmérséklete legalább 5-6 fokkal magasabb lehet, ez a lehető legrosszabb, mert a tengerek és óceánok vizeinek magassága is drasztikusan emelkedni fog - folytatta a meteorológus. Ha az emberiségnek sikerülne megállítania példáull a káros gázok kibocsátását, akkor csak 1-2.5 fokkal emelkedne a Föld hőmérséklete. Mindenesetre nagy kihívással kell szemben néznie az emberiségnek, mert fogytán az ivóvízkészlet, és a Föld, tudósok szerint mindössze 14 millárd ember számára tud biztosítani élhető világot - mondta Németh Lajos.
Hogy végül is milyen időjárásra számíthatunk idén nyáron a Kárpát-medencében és hazánkban, a meteorológus így válaszolt: egyre hosszan tartós napsütéses forró szakaszokra kell számítani, az átlagosnál melegebb és szárazabb nyárra kell felkészülni.
(A délután eseményeit képgalériánkban nézhetik meg.)