A frissen megnyitott FUGA Budapesti Építészeti Központban, az Építészeti Világnap egyik fő eseményeként Varga István nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter és Fegyverneky Sándor országos főépítész adta át a 2009. évi Pro Architectura-díjakat, amit öt létesítmény – épület, illetve kert-táj – tervezői érdemeltek ki.
A budapesti Graphisoft Park „M” épületének tervezéséért Lukács István, Vikár András és Gaschler Gábor; a bodrogkeresztúri Hun Fürdő tervezéséért Ferencz Marcel; a veszprémi Völgyikúti Ház tervezéséért Csomay Zsófia és Nagy György; a veszprémi Lovassy László Gimnázium új tornatermének tervezéséért Pozsgai Zoltán és Takács Attila; a Kopaszi gát revitalizációjának táj- és kertépítészeti munkáiért pedig Steffler István, Kontra Dániel és Salgó Borbála vehette át a szakmai elismerést.
A Lovassy László Gimnázium több évtizede álló, különösebb jellegzetességet nem mutató főépülete az új tornaterem megépítésével nem csak új elemmel gazdagodott, de új karaktert is kapott. A maga műfajában az építészeti feladatmegoldás szinte tökéletesnek, mintegy telitalálatnak minősíthető: jó a régi és az új épületrész kapcsolata, jó a telek felhasználása, beépítése, a bővítmény terepre illesztése, külső és belső megformálása. Az alkalmazott építészeti eszközök célszerűek, egyszerűek, egyben nagyvonalúak - áll Pozsgai Zoltán és Takács Attila munkájának méltatásában.
A Lovassy Gimnázium tornaterme (forrás: epiteszforum.hu)
A Völgyikúti Ház Veszprém városának értékes, de korábban méltatlanul elhanyagolt részén valósult meg. Az épületkomplexum megformálásánál, a különböző használati szintek kialakításánál a tervezők teljes mértékben figyelembe vették a környezeti adottságokat, ezen belül a terepviszonyokat. Mindezek révén a ház jól illeszkedik környezetébe, egyúttal jelentőségének megfelelő színvonalra emeli azt. Az új építészeti alkotás részleteiben és egészében is kiemelkedő színvonalú - áll Csomay Zsófia és Nagy György munkájának méltatásában.
A Völgyikút Ház (további képek galériánkban)
Az ENSZ minden évben október első hétfőjét jelöli meg Építészeti Világnapként. Célja, hogy felhívja a figyelmet a humán környezet állapotára, kiemelten a városok szegény népességének helyzetére, alapjogukra a méltó emberi hajlékhoz.