7°C
7°C

Aranyat érő bronz / Magyarország-Costa Rica 1-1 (tizenegyesekkel: 2-0)

2009. október 16. 19:36
Magyarország tizenegyes párbajt követően szerzett bronzérmet a húsz éven aluliak labdarúgó-világbajnokságán. Videó!

Sporttörténelmi sikert aratott az egyiptomi tornán nemzeti csapatunk, miután a rendes játékidő 1-1-es eredményét követően büntető párbajban legyőzte Costa Rica együttesét.

A tornán bravúrosan menetelő magyar együttes egyedüli európai csapatként jutott a legnagyobb négy közé, ahol az elődöntőben szerencsétlen körülmények között szenvedett 3-2-es vereséget Ghána fiataljaitól.

Egervári Sándor együttesének nem sok ideje maradt a kesergésre, hiszen a másik ágon Brazília ellen alulmaradó közép-amerikaiak ellen bronzéremért küzdhettek. A találkozón egyik csapat sem akart felesleges kockázatot vállalni, ennek ellenére mindkét fél előtt adódtak komoly gólszerzési lehetőségek.

A találkozó utolsó szakaszában inkább a mieink veszélyeztettek, a vezetést viszont Costa Rica szerezte meg a 81. percben. A magyar együttes ezúttal is ízelítőt adott megalkuvást nem tűrő küzdeni tudásáról, s lelki erejéről. A rendes játékidő utolsó percében Németh Krisztián – a tornán nem először – harcolt ki büntetőt, amelyet Koman Vladimir – szintén nem először – higgadtan értékesített.

A szabályok szerint a bronzmeccsen már nem követte 2x15 perc hosszabbítás a rendes játékidőt, így egyből a dráma, a tizenegyesrúgások következtek. A Liverpoolban légióskodó Gulácsi Péter azonban lehúzta a rolót, s egyetlen (!) büntetőt sem engedett a hálóba.

U20-as világbajnokság, a 3. helyért:
Magyarország–Costa Rica 1-1 (0-0) - büntetőkkel 2-0
Kairó, 30 ezer néző. Vezette: Nisimura Juicsi (japán)
Magyarország: Gulácsi Péter - Szekeres Adrián, Debreceni András (Balajti Ádám, 83.), Szabó János, Zámbó Bence - Gosztonyi András, Korcsmár Zsolt, Simon Ádám (Varga Roland, a szünetben), Koman Vladimir - Futács Márkó (Németh Krisztián, 19.), Simon András
Costa Rica: Alvarado - Gamboa, Mena, Oviedo, Smith - Estrada, Guzmán (Luna, 77.), Madrigal (Guevara, 58.), Varela (Hernandez, 63.) - Martínez, Urena
gólszerzők: Koman (91., 11-esből), illetve Urena (81.)
sárga lap: Szabó (52.), Szekeres (86.), illetve Mena (33., 89.), Hernandez (94.)
piros lap: Mena (89.)

Magyarország a tornán mutatott bátor játékának, kiváló küzdőszellemének, s győzni akarásának köszönhetően megérdemelten állhatott fel a dobogóra. Oda, ahova FIFA-rendezésű tornán utoljára magyar együttesnek 1954-ben sikerült jutni, az Aranycsapat révén…

A trófát 120 percnyi játék, majd újabb büntető párbaj követően a mieinket legyőző Ghána hódította el az esélyesebbnek tartott Brazília előtt.

A vb-bronzérmes magyar U20-as válogatott kerete

Kapusok: Gulácsi Péter (FC Liverpool), Megyeri Balázs (Ferencváros), Kovácsik Ádám (Reggina Calcio)

Védők: Debreceni András (Budapest Honvéd), Korcsmár Zsolt (Újpest FC), Szekeres Adrián (MTK Budapest), Szabó János (Paksi FC), Zámbó Bence (Győri ETO FC), Présinger Ádám (Videoton FC)

Középpályások: Dudás Ádám (Győri ETO FC), Tóth Bence (Ferencváros), Takács Péter (Diósgyőri VTK), Koman Vladimir (AS Bari), Simon Ádám (Szombathelyi Haladás), Varga Roland (Brescia Calcio), Kiss Máté (Győri ETO FC)

Csatárok: Németh Krisztián (AEK Athén), Simon András (Cordoba FC), Gosztonyi András (MTK Budapest), Balajti Ádám (Diósgyőri VTK), Futács Márkó (Werder Bremen) (MTI)