Gyökerek és ágak a címe az alkotásnak, amely a hegedűművész, karmester és zenepedagógus életének főbb állomásait tárja a közönség elé.
Kováts Péter, a Mendelssohn kamarazenekar művészeti vezetője, forgatókönyvíró és Bárány László producer a vetítés előtt elmondta, a film feladata Auer rendkívüli hatásának, jelentőségének ismertetése mellett a zenész szülőföldjének, Veszprém és Magyarország bemutatása a magyar és külföldi nézőknek.
- Ez az alkotás üzenet a zenének, a nagyvilágnak, Veszprémnek és Magyarország egészének - fogalmazott Kováts Péter, majd hozzátette, a három éve felvetődött ötlet célja, hogy a főszereplő életútját tevékenységének, kortársainak, a kor zeneművészetének és saját kompozíciónak tükrében ábrázolják.
- Auer művész volt és tanár, keresztény és zsidó, orosz és amerikai. De magyar is, hiszen büszkén vallotta: minden művész hovatartozását a hazai rög dönti el! Büszke rá Európa, Oroszország és az Egyesült Államok is. A veszprémi fiúból pár évtized alatt a cár udvari szólóhegedűse lett, nemesi rangra emelt államtanácsos, a Szentpétervári Konzervatórium tanára, az Orosz Zenei Társaság igazgató-karmestere. Országok, királyok és szultánok versengtek, hogy hallhassák játékát. Kitüntetésekkel halmozták el a Meiningeni Kereszttől a Francia Becsületrenden át a Szent Vlagyimir érdemrendig. Majd az orosz forradalom után a világ elsőszámú művészeti iskoláinak lett a professzora - mesélte Kováts.
Bárány László és Kováts Péter
A filmkészítés szakmai hátteréről Bárány László számolt be, elmondta, a közel másfél órás film reményeik szerint jövőre a hazai mozikban is látható lehet.
- Az alkotás során próbáltunk minél több érzelmet és riportot bele vinni, hogy ennek segítségével könnyebben kapjunk képet a mester hatásáról, művészetének nagyságáról, egyedülállóságáról. Olyan neves, világhírű riportalanyok vállalták a közreműködést, mint például Heller Ágnes filozófus, Auer-leszármazott, Vladimir Ashkenazi zongoraművész, karmester, Szergej Sztadler, a Szentpétervári Konzervatórium rektora, Vadim Gluzman izraeli hegedűművész, aki Auer egykori hegedűjének mai használója, Batta András, a Liszt Ferenc Zeneakadémia rektora, Detlef Altenburg, a weimari Liszt Múzeum igazgatója.