- A lakossági fórum jó alkalom arra, hogy az ember saját magával szemben is egy leltárt készítsen, és az eddigi és előttünk álló munkáról beszélhessünk - mondta Porga Gyula polgármester, majd megköszönte a résztvevőknek, hogy a hétfő délutánjukat a lakossági fórumra szánják.
Hozzáfűzte: szerencsés helyzetben lehet, hiszen nem csak egy rövid 5 éves időszakról kell számot vetnie, mivel már 9 éve polgármesterként, előtte pedig alpolgármesterként járulhatott hozzá a város fejlődéséhez, gyarapodásához.
Porga Gyula a századelő nehézségeire és Komjáthy László polgármesterségének idején születő összetartó közösség erejére utalva elmondta, hogy igazán büszkék lehetünk, de elődeink sikerei nagy terhet is rónak ránk, hiszen a tradíció nem engedi meg, hogy csak megőrizzük értékeinket, hanem hozzá kell tennünk valami újat, gyarapítani történelmünket.
"Formáljuk a ma Veszprémét, hogy az utánunk következő generációkra is ez a felelősség háruljon és ők is hozzátegyenek."
Porga Gyula szerint a város történetének egy sikeres időszakát élhetjük: amerre járunk, mindenhol építkezések vannak.
- A város megradagta azokat a lehetőségeket, amiket kínált az élet, és mi próbáltuk ezeket a fejlesztéseket, beruházásokat a város igényeihez igazítani. Konzultációkat hirdettünk a beruházásainkról, hogy közösen rakjuk össze a mozaikokat, amelyek a város jövőjét meghatározzák - fogalmazott és kiemelte, hogy az infrastruktúrális fejlesztések csak eszközök ahhoz, hogy egy város közösségként tudjon élni.
"Minden, amit ma megélünk, a közösségünk sikere."
A polgármester elmondta, hogy a helyi elfogultságból kilépve az objektivitás szemüvegén keresztül a város sikerét felmérések, nemzetközi megmérettetések is bizonyítják. A virágosítási verseny arany minősítése és külön díja, az EKF cím is a mögöttünk lévő időszak munkájának elismerése: olyan eredmények, amikre talán az elődeink is büszkén tekintenének a mára. Hozzáfűzte, hogy számára azonban a legfontosabb adat, hogy a veszprémiek 90 százaléka szeret a városban élni.
A lakossági fórum további részében Porga Gyula a várost és a városrészt érintő legnagyobb kihívásról, az utak fejlesztéséről beszélt. Elmondta, hogy mivel a Dózsaváros az egyik legrégebbi városrész, így az utak minősége is ott talán a legrosszabb.
- Az alapvető probléma, hogy a belterületi utakra az uniós fejlesztési forrásokat nagyon korlátozottan tudjuk csak felhasználni, így a városnak a saját bevételéből kell elindítania ezeket a beruházásokat - jegyezte meg, és elmondta, hogy tíz éve ezért döntöttek úgy a képviselők, hogy a gépjárműadóból befolyó összeget az utak felújítására, karbantartására fordítják.
Az adókból befolyó évi körülbelül 250 milliós összeg átlagosan kétszeresét fordítja a város utak építésére és további 80-100 millió forintot kátyúzásokra.
A polgármester szerint ez nagy kihívás és a városrészben is rengeteg helyen van még szükség javításokra: az utak fejlesztése, építése folyamatosan zajlik az anyagi lehetőségekhez mért ütemben.
A fórum utolsó részében a megnövekedett autós közlekedésről beszélt a polgármester. Porga Gyula szerint Veszprémnek vannak bizonyos természeti, építészeti adottságai, amiket szeretünk, de ez az autós közlekedés infrastuktúrájának nem mindig kedvez és talán ezt a feladatot nem is csak infrastruktúrális fejlesztéssel, hanem szemléletváltással érdemes kezelni. Törekedni kell az autóban töltött idő csökkentésére. A polgármester kiemelte, hogy a közösségi közlekedés megújításának egyik célja az autók számának csökkentése volt a közlekedési forma vonzobbá tételével.
Az eseményen részt vettek és bemutatkoztak: Hegedűs Barbara és Halmay Gábor a 11. és 12. vk. önkormányzati képviselő jelöltjeiként és Bázsa Botond, a 10. vk. újonan induló képviselő jelöltje.