Az 1985 óta a veszprémi Lovassy László Gimnázium rajz és művészettörténet szakos tanára testközelből élte át és fotózta végig az 1989-es október 23-i órákat. Harminchárom évvel az 1956-os forradalom és szabadságharc után ekkor kiáltották ki Magyarországon a köztársaságot.
Az intézmény folyosóján szeptember 21-én nyílt kiállítás Merencsics alkotásaiból, melynek délelőtti megnyitóján úgy emlékezett vissza, annak idején sokan készítettek képeket, amelyek leginkább Szűrös Mátyás beszédére fókuszáltak, ő azonban az embereket fotózta, a reakciókat és érzelmeket. Ő maga is érintett volt az eseményen, hisz családjuk igencsak megszenvedte az előző rendszert. Akkoriban nem beszélhettek nyíltan az érzéseikről, a most kiállított fotók viszont ismert és ismeretlen emberek tekintetei, mozzanatai által rekonstruálják az akkori érzéseket.
A kiállítás megnyitóján a Pannon Egyetem Modern Filológiai és Társadalomtudományi Karának adjunktusa, Somogyvári Lajos úgy fogalmazott, mindig nagy feladat az október 23-i ünnepségeket valódi tartalommal megtölteni, a mostani tárlaton azonban ennek lehetünk szemtanúi.
–Október 23. több jelentéssel is bír mára. Nem csak az 1956-os forradalomról, hanem a rendszerváltozásról is szól. Merencsics képei azt a szabadságot mutatják be, amit akkor átélhettek a történelmi pillanatok résztvevői. 1989 hasonló érzéseket hordozott, mint amikor az ember tizenéves: minden lehetségesnek tűnt és lehetőségekkel telinek. A kiállítás ezért állhat közel a mai középiskolás korosztályhoz.