A workshop nyitóelőadásán Lajtmann Csaba, az Éghajlatvédelmi Szövetség elnöke mutatta be a Polgármesterek Klíma- és Energiaügyi Szövetségét, ami egy az Európai Unió által is felkarolt alulról jövő kezdeményezés. Az együttműködés olyan önkormányzatokat fog össze, akik belátták, hogy a nemzeti szintű vállalások nem tudnak elégséges választ adni a klímaváltozás okozta problémákra, ezért helyi szinten igyekeznek tenni az ügyben. Európában közel 9000 település tagja a szövetségnek, amely 2015-ben a párizsi egyezményhez csatlakozva azt tűzte ki céljául, hogy tagjai 2030-ig 40%-kal csökkentsék az üvegházhatású gázok kibocsátását.
A rendezvényen házigazdaként Brányi Mária is felszólalt, aki kijelentette: Veszprém elkötelezett abban, hogy a város és térsége hosszú távon is jó életfeltételeket biztosítson, élhető települést hagyjunk utódainkra. Éppen ezért Magyarországon az elsők között fogadott el energiastratégiát az önkormányzat még 2008-ban, ami foglalkozik a mára már a saját bőrünkön is érezhető klímaváltozással is. Hozzátette: a jövő tervezésekor valamennyi területen figyelembe veszik ezt a gondolatiságot, ahogy tették ezt a szeptemberben elfogadott zöldstratégia kidolgozásakor is. Az alpolgármester előadásában részletesebben is bemutatta ezt a stratégiát.
A program hátralévő részében Kovács Bence a Magyar Természetvédők Szövetségétől további lehetőségeket ismertette, illetve a jelenlévők kerekasztal-beszélgetés keretében tárgyalhattak a témáról.